X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dynastię Jagiellonów pogrążył... syfilis

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 14:54
Nie każdy z naszych władców był odważny i zwycięski; ich panowanie często nie składało się z samych sukcesów politycznych, wygranych wielkich bitew i bohaterskich czynów. Bywali królowie nikczemni, okrutni i rozpustni.
Audio
  • Andrzej Zieliński o skandalistach na polskim tronie (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Obraz Jana Matejki Śmierć Zygmunta Augusta w Knyszynie
Obraz Jana Matejki "Śmierć Zygmunta Augusta w Knyszynie"Foto: Wikipedia

- Ze zrozumiałych powodów zawsze idealizowaliśmy naszych władców. Mieliśmy okres zaborów, utratę niepodległości, chcieliśmy mobilizować do patriotyzmu, wielkich czynów i pokazywać jakieś wzorce. Szukano ich przede wszystkim w przeszłości i znaleziono królów, którzy odnosili wielkie sukcesy na arenie międzynarodowej. Zapominano jednak, że to byli ludzie swojej epoki, że postępowali tak jak inni władcy europejscy - mówił w "Naukowym zawrocie głowy" dr Andrzej Zieliński, autor książki "Skandaliści w koronach. Łotry, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie".

Jako przykład idealizowania władców gość Jedynki przytoczył ukrywanie gwałtu, jakiego Bolesław Chrobry dopuścił się na księżniczce Przedsławie podczas wizyty w Kijowie. - Polscy historycy przedstawiali to jako swoiste zaślubiny Polski z Wielkim Księstwem Kijowskim, bo przecież polski władca usiadł na tronie w Kijowie - tłumaczył historyk i dziennikarz.

Gdy u władzy była już dynastia Jagiellonów, śmiertelne żniwo wśród jej przedstawicieli zbierał syfilis. - Ta choroba zaczęła się w Neapolu, ogarnęła szybko całe Włochy, a następnie Europę. Później jednak często nazywano ją "chorobą polską", bo u nas miała bardzo ostre skutki. Pierwszą ofiarą na tronie był Jan Olbracht, który znany był ze swojego bardzo swobodnego życia. Potem jego brat Aleksander, nie mówiąc już o biskupie gnieźnieńskim Fryderyku, który "długo cierpiał francuską chorobą zemdlony", jak pisali kronikarze. Jedyny z Jagiellonów, który ustrzegł się choroby, to Zygmunt Stary. Natomiast jego syn Zygmunt August poszedł w ślady swoich stryjów i na tym zakończyła się dynastia Jagiellonów  w Polsce - podkreślał dr Andrzej Zieliński.

Rozmawiała Katarzyna Jankowska.

pg

Komentarze1
aby dodać komentarz
Cien2015-12-28 17:24 Zgłoś
"Sarmaci, katolicy, zwycięzcy. Kłamstwa, przemilczenia i półprawdy w historii Polski" to najnowsza książka p. doktora Andrzeja Zielińskiego. Powyższą audycję nagrano w 2013. Spodziewam się, że obecnie p. dr Zieliński jest dla Polskiego Radia "persona non grata".

Czytaj także

Czeszka, Niemka i Rusinka. Przegląd żon Piastów

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 14:57
Dużo obcej krwi płynęło w żyłach książęco-królewskiej dynastii Piastów. Żony pierwszych władców Polski pochodziły zwykle z Czech, Niemiec, albo z Rusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice Mieszka I. Od dziecka mógł być chrześcijaninem...

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 15:30
Książką "Mieszko Pierwszy Tajemniczy" profesor Przemysław Urbańczyk wywołał burzę. Badacz jeszcze raz przyjrzał się archeologicznym znaleziskom oraz historycznym źródłom i uznał, że Mieszko I wcale nie musiał być "stąd".
rozwiń zwiń