Jak i kiedy rozmawiać z dziećmi o seksie?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 18:04
- Właściwy moment jest już w wieku przedszkolnym. Padają wtedy pytania, skąd biorą się dzieci. Jeżeli zostanie nawiązana dobra relacja z rodzicami, a później podtrzymywana, to w okresie dojrzewania dzieci same będą zadawały pytania - mówił w Jedynce profesor Zbigniew Lew-Starowicz.
Audio
  • Jak i kiedy rozmawiać z dziećmi o seksie? (Seksosfera/Jedynka)
Jak i kiedy rozmawiać z dziećmi o seksie?
Foto: Glow Images/East News

Jeżeli seks będzie w domu tematem tabu, dziecko całą swoją wiedzę w tym zakresie czerpać będzie od rówieśników lub z internetu. Warto jednak uchronić je przed takim jednowymiarowym obrazem seksu, często traktowanego w sposób typowo instrumentalny.

- Ważne są tu trzy elementy. Po pierwsze osobisty przykład rodziców. Skoro mają oni mówić o miłości, byłoby dobrze, żeby sami świecili przykładem. Po drugie o seksie i miłości rodzice powinni rozmawiać z dzieckiem w sposób ciepły. Powinni również podsunąć mu pewne lektury. Wbrew pozorom dzieci wcale nie chcą rozmawiać z rodzicami o wszystkim od A do Z. Trudno im na przykład dyskutować z mamą czy tatą na temat treści fantazji erotycznych - tłumaczył profesor Zbigniew Lew-Starowicz, lekarz psychiatra, psychoterapeuta i ekspert z zakresu seksuologii.

Rozmawiał Artur Wolski.

pg

Czytaj także

Trudno zaakceptować biseksualizm partnera

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 16:21
- Potrzeba wyłączności bycia kochanym/kochaną jest tak silna, że nie toleruje się konkurencji w uczuciach - mówił w audycji "Seksosfera" prof. Zbigniew Lew Starowicz, psychiatra, psychoterapeuta i ekspert w zakresie seksuologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skok w bok, a po nim ciche dni? A może na odwrót…

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 20:04
Ciche dni w sypialni i to nie tylko w czasie wakacji, czy urlopu. W "Seksosferze" sprawdzaliśmy czy taka kara może być powodem do zdrady, skoku w bok i rozpadu związku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacyjny romans może być początkiem czegoś pięknego

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 14:54
Wakacje, słońce, plaża i wolny czas. Wszystko to sprzyja nawiązywaniu znajomości, które często przekształcają się w romans. A po dwóch tygodniach rozstanie i złamane serce.
rozwiń zwiń