Zdrada to nie koniec świata? Dziś Polki więcej wybaczają

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 16:08
Wierność najczęściej oznacza deklarację dobrej woli dla ochrony miłości, małżeństwa czy rodziny. Jak twierdzą psycholodzy i seksuolodzy wierność to nie tylko deklaracja ustna, ale wyraz całej osobowości i hierarchii wartości, które posiadamy i wyznajemy.
Audio
  • Wierność w małżeństwie i związkach partnerskich ("Naukowy zawrót głowy"/ Seksosfera/Jedynka)
Czy warto wybaczać?
Czy warto wybaczać?Foto: Glowimages/East News

Na podstawie badań sprzed kilku przeprowadzonych w Londynie naukowcy podali, że mężczyźni, którzy zdradzają kobiety mają niższy iloraz inteligencji od tych wiernych. – Lubię bardzo tego typu badania, bo one mogą wszystko udowadniać i zależy od tego, jakie się tezy przyjmuje. To nie są poważne badania. One są robione na małych populacjach, są duże zastrzeżenia metodologiczne – mówi prof. Zbigniew Lew-Starowicz, lekarz psychiatra, psychoterapeuta, ekspert z zakresu seksuologii.

Jak tłumaczy seksuolog w miarę upływu lat zmieniają się motywy niewierności i postawy wobec wierności. - Na pytanie, które było skierowane do kobiet pozostających w stałych związkach o to, co by Pani zrobiła, gdyby się dowiedziała, że partner zdradza, w przeszłości zdecydowanie przeważała reakcja, że to jest koniec małżeństwa, rozwód itd. Aktualnie kobiety odpowiadają, że musiałyby się dowiedzieć, o co tu chodzi – wyjaśnia profesor.

Dobrowolna umowa
Przemiany cywilizacyjne nadały wierności nowy wymiar - charakter dobrowolnej umowy. Współczesny człowiek nie odczuwa już ciężaru nakazu, ale niekiedy w imię źle pojętej nowoczesności odrzuca wierność, traktując ją jako coś przejściowego. Czy takie "lekkie” pojęcie wierności wpływa na relacje intymne między ludźmi?

Czy jest swoistym wygodnictwem i chęcią realizowania szybkich i łatwych kontaktów seksualnych? Czy cierpi na tym partner i współmałżonek? Czy udowodniony brak wierności to zdrada i powód do rozpadu związku? A może to model nowego współczesnego życia? Na ten temat w audycji "Naukowy zawrót głowy" odpowiadał prof. Zbigniew Lew-Starowicz. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

sm

Zobacz więcej na temat: seks zdrowie

Czytaj także

Namiętny kochanek w starszym wieku

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 15:51
Czy 60-70 letni partner może być namiętnym kochankiem i co wygasza potrzeby erotyczne w dojrzałym wieku? Jak nie zatracić wigoru i ochoty na seks? Bo seks ma działanie prozdrowotne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ucieczka w internet. Seks w sieci lepiej smakuje?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 14:47
Seks miał być w sieci symbolem wyzwolenia, ale jak się okazało sfera ta zupełnie wymknęła się spod kontroli moralnej i prawnej. Co sprawia, że seks cieszy się taką popularnością w przestrzeni wirtualnej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seks osób niepełnosprawnych: każdy ma prawo do swojej intymności

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 08:40
Osoby chore umysłowo mają prawo do życia intymnego. Ich seksualność jest niezależna od procesów chorobowych. I może mieć również znaczenie prozdrowotne.
rozwiń zwiń