Bezpłodność - cierpi na nią więcej par niż przypuszczamy

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 12:09
W pierwszej z nowego cyklu audycji "Problem z głowy" jest mowa o bezpłodności. Jak wpływa na relacje między partnerami? Jak sobie radzić w tak trudnej sytuacji?
Audio
  • Bezpłodność to problem wielu par (Problem z głowy/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

W Polsce co ósma para, czyli blisko trzy miliony osób nie może doczekać się własnego dziecka. Bezpłodność to choroba o ogromnym wpływie na psychikę. Trzeba zmierzyć się z poczuciem wstydu, z zazdrością, smutkiem, pustką i bezsilnością.

Czym jest bezpłodność i na co trzeba się przygotować mówi ginekolog i położnik Wojciech Pabian. Przyznaje, że do najcięższych momentów należą te, kiedy musi parom powiedzieć, żeby dały sobie już spokój, bo nie mają szans na dziecko.

Sprawdź jesienną ramówkę Jedynki >>>

Jak wzajemnie się wspierać, a także co w takiej sytuacji mogą zrobić bliscy i znajomi? Jakich pytań nie zadawać? Eksperckich porad w czasie audycji udzielała Bogda Pawelec - psychoterapeutka osób leczących się z powodu niepłodności, pierwsza w Polsce, która zajęła się tym problemem.
Można wysłuchać też Marty i Gabi, dwóch kobiet, które które zmagały się z niepłodnością. Opowiadają o własnych doświadczeniach, o tym co było najtrudniejsze i co dawało im wsparcie i nadzieję.
Na audycję "Problem z głowy" w każdy piątek po godz. 21.00 zaprasza Nina Karczmarewicz.

Czytaj także

Naukowcy: grypa jest bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 10:12
Zdaniem amerykańskich uczonych u kobiet, które w trakcie ciąży zachorowały na grypę, zwiększa się ryzyko, że urodzą dziecko z tzw. zaburzeniem dwubiegunowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 3100 par zgłosiło się do programu in vitro

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 19:12
Rzecznik ministerstwa zdrowia Krzysztof Bąk powiedział IAR, że kwalifikacje przeszło już 1098 par, 280 pacjentek jest w trakcie zastosowania in vitro, najwięcej w klinikach na Śląsku i w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arłukowicz: nie można stygmatyzować dzieci z in vitro

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 10:11
- Niepoparte rzetelną wiedzą wypowiedzi na temat in vitro są bulwersujące - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
rozwiń zwiń