Zdrowa gmina. Ten konkurs niesie mieszkańcom zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 04:26
Udowodniono, że wczesne wykrycie choroby nowotworowej zwiększa szanse na opanowanie raka, poprawia skuteczność leczenia oraz daje szanse na wyleczenie, a także powrót do pełnego zdrowia. Jak można sprawić, by Polacy bardziej dbali o swe zdrowie?
Audio
  • Ten konkurs niesie mieszkańcom zdrowie (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Kobieta podczas badania mammograficznego
Kobieta podczas badania mammograficznegoFoto: Glow Images/East News

W Polsce od lat promowane są zachowania prozdrowotne. Chorzy na raka mają aktualnie znacznie większą szansę wyleczenia, niż mieli ją 15 lat temu. Jak można zwiększyć czujność onkologiczną rodaków?

- Wczesna diagnostyka i troska o własne zdrowie to element, który ja nazywam cywilizacyjnym. Trzeba przyznać, że w państwach trzeciego świata są inne problemy. W państwach wysokorozwiniętych ludzie doszli do wniosku, że trzeba wreszcie zadbać o swoje zdrowie. I wtedy rozwinięto programy badań profilaktycznych, programy tzw. badań przesiewowych, które teraz funkcjonują również w Polsce - mówi dr Grzegorz Luboiński z Centrum Onkologii w Warszawie oraz sekretarz Polskiej Unii Onkologii.
Lekarz podkreśla, że problem jest trudny, bo wciąż niewiele osób rozumie prawdziwą potrzebę takich badań. Generalnie zas postawy prozdrowotne sa Polakom obce. - Z przerażeniem słucham kampanii, dotyczących szczepień. Koncepcja, by się w ogóle nie szczepić jest jednym z zachowań nie wspierających zdrowia - dodaje dr Luboiński.

Aby wywołać zmiany w świadomości prozdrowotnej Polaków rozpisano konkurs Zdrowa gmina. Ma dwa etapy. - Pierwszy polega na tym, by jak najefektywniej wykonywać badania profilaktyczne. Drugo etap polega na przygotowaniu programu najbardziej efektywnego wykorzystania funduszy na zdrowie gminy - tłumaczy doktor.
Skoro jest konkurs, to musi być i nagroda. - Przewidzieliśmy trzy nagrody dla najlepszych gmin. Za pierwsze miejsce 100 tys. zł, za drugie 50 tys. zł i za trzecie 25 tys. zł. To dobre pieniądze, które można wykorzystać w bardzo dobry sposób i wydaje mi się, że mogą one zaowocować – mówi Katarzyna Polkowska. Rozwiązanie konkursu w radiowej Jedynce 28 listopada ok. godz. 15.
Organizatorom konkursu Zdrowa gmina zależy również na uwrażliwieniu Polaków na tzw. czujność onkologiczną i promowanie profilaktyki oraz prewencji proonkologicznej. Kto może brać udział w konkursie Zdrowa gmina? Czy należy zrobić, by wziąć udział w kolejnej edycji? Posłuchaj całej rozmowy.
W studiu Jedynki gościli dr Grzegorz Luboiński, z Centrum Onkologii w Warszawie i sekretarz Polskiej Unii Onkologii i Katarzyna Polkowska, z Biura Organizatora konkursu Zdrowa gmina.

Program "Naukowy zawrót głowy" prowadził Artur Wolski.
sm

Zobacz więcej na temat: medycyna rak zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niezwykłe badania: leczenie raka hormonem szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 01:09
Prowadzą badania, które swą tematyką zaskakują sam świat nauki. Młodzi polscy specjaliści zostali laureatami programu INTER, który wspiera badania interdyscyplinarne i rozwój umiejętności popularyzacji nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fałszywa przyjaciółka anoreksja. Źródło tej choroby tkwi w głowie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 11:00
- Jest chorobą duszy i umysłu, w czasie której cierpi ciało - wyjaśniła w radiowej Jedynce prof. Irena Namysłowska z Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
rozwiń zwiń