Wolontariusze - SD

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2010 06:50
Setki wolontariuszy w kilkudziesięciu stowarzyszeniach, fundacjach i ośrodkach pracuje każdego dnia, by pomóc ofiarom przestępstw powrócić do normalnego życia...
Audio

Potrafią słuchać, znaleźć się w każdej - nawet najtrudniejszej- sytuacji, na co dzień wspierają pokrzywdzonych nie tylko swoją wiedzą, ale przede wszystkim zrozumieniem i empatią.
Setki wolontariuszy w kilkudziesięciu stowarzyszeniach, fundacjach i ośrodkach pracuje każdego dnia, by pomóc ofiarom przestępstw powrócić do normalnego życia.

Urszula Mroczek z Ośrodka dla ofiar przemocy w rodzinie DOM: - Placówka udziela bezpiecznego schronienia przez 3 miesiące. Docierają tu osoby, które przez kilkanaście lat doświadczały przemocy w rodzinie, są objęte specjalistyczna pomocą psychologiczną, prawną, socjalną, pedagogiczną praz medyczną. Kobiety często zgłaszają się osobiście, ale otrzymujemy też telefony z instytucji, do których już wcześniej dotarły, głównie z ośrodków pomocy społecznej, policji, sądów itp.
Prawo, które w tej chwili u nas funkcjonuje, nie wystarczająco chroni ofiary przemocy, nadal to ofiara wraz z dziećmi musi opuścić miejsce zamieszkania.

Izabela Musiał z Fundacji Centrum Praw Kobiet: - Zgłosiła się do mnie 19-letnia dziewczyna, która była wychowywana w rodzinie zastępczej, przez 8 lat była molestowana. Kobiety, które zostały molestowane lub zgwałcone są zakryte, widać im tylko oczy, jakby chciały coś ukryć. Ciężko im pogodzić się z tą sytuacją, obarczają się winą za to co się stało. Rola psychologa jest odciążyć je z tej winy, pomóc w znalezieniu poczucia własnej wartości, pomóc w pokonaniu lęku przed wychodzeniem na zewnątrz, przed innymi osobami, zwłaszcza mężczyznami.

Marek Biskupski ze Stowarzyszenia Razem przeciw Przemocy: - Często te sytuacje przemocowe trwają całe lata, czasem dziecko o tym mówi. Po wstępnym rozeznaniu, ze jest problem kierujemy sprawę o wgląd w sytuację opiekuńczą do właściwego sądu. Przeprowadzam to dziecko przez to, żeby uświadomić dziecku, że my dorośli musimy się tą sprawą zająć.

Magda Kos z Centrum Zarządzania Kryzysowego: - Ja jestem pracownikiem pierwszego kontaktu. Spotkanie z psychologiem czy innym pracownikiem naszego ośrodka ma na celu pokazanie, że pewne rzeczy na ten moment są naturalne, że są obawy. Praca nad tym, co mogłoby pomóc takiej osobie tuz po wydarzeniu, żeby ta osoba czuła się pewniej i żeby pomału pokonywała te lęki.

Gdzie szukać osób , które udzielają wsparcia? Wszelkie informacje można znaleźć na stronie internetowej www.pokrzywdzeni.gov.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sieć pomocy ofiarom przestepstw - PzJ 1

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 15:53
To 16 instytucji działających w kilkunastu polskich miastach
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sieć pomocy ofiarom przestepstw - PzJ 2

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 17:25
To 16 instytucji działających w kilkunastu polskich miastach
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokrzywdzeni przed organami scigania - PzJ 1

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2010 15:51
Nie wszyscy wiemy, czego mamy oczekiwać od funkcjonariuszy...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aby móc wyegzekwować swoje prawa, musimy je znać - SD

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2010 06:50
Nie zawsze możemy liczyć na to, że np. prokurator zaproponuje nam szczególnie dogodne dla nas rozwiązanie. O wszystko musimy się upomnieć sami...
rozwiń zwiń