Andrzej Mietkowski: Jacek Kaczmarski spalał się tak, jak Wysocki

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 14:51
10 kwietnia minęła 10. rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego, znakomitego poety, prozaika, kompozytora, autora i wykonawcy piosenek. Barda "Solidarności" wspomina w radiowej Jedynce jego przyjaciel Andrzej Mietkowski.
Audio
  • Andrzej Mietkowski wspomina Jacka Kaczmarskiego i innych bardów opozycji lat PRL (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Andrzej Mietkowski
Andrzej MietkowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Jacek Kaczmarski był wybitnym poetą. Andrzej Mietkowski przytacza opinię Janusza Marchwińskiego z Radia Wolna Europa, który mówił, że mieli obok siebie Adama Mickiewicza.

Gość radiowej Jedynki podziela tę opinię. Zauważa, że Kaczmarski był człowiekiem ogromnej wrażliwości, skomplikowanym, miewał swoje słabości. - To wybitny poeta, który w swojej twórczości, w tym, co kochał naprawdę, w śpiewie, w kontakcie z publicznością, spalał się tak, jak spalał się Wysocki. Żył intensywnie - mówi dyrektor Portalu Polskiego Radia.

Seweryn Blumsztajn: Jacek Kaczmarski był niewolnikiem "Murów" >>>

Jak przyznaje Andrzej Mietkowski, jego ulubioną piosenką Kaczmarskiego jest "Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego". - To jest to, co mam w sercu i w uszach - przyznaje w magazynie "Z kraju i ze świata" . Gość radiowej Jedynki wspomina, że w czasach paryskich, kiedy spotykał się często z Kaczmarskim, prosił go o śpiewanie tego właśnie utworu. Uważa tę piosenkę za kwintesencję twórczości piosenkarza, który często sięgał do poezji Wysockiego.
Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis internetowy poświęcony polskim pieśniarzom i bardom. Zobacz "Pieśni niepokornych" >>>

Tytułowi bardowie to poeci, którzy występowali w opozycji i sprzeciwiali się oficjalnemu nurtowi kultury PRL. Oprócz wspomnień o Kaczmarskim serwis prezentuje Przemysłąwa Gintrowskiego, Zbigniewa Łapińskiego, Jana Krzysztofa Kelusa, Jacka Kleyffa, Antoninę Krzysztoń, Stanisława Staszewskiego i innych. Andrzej Mietkowski, redaktor naczelny Portalu PolskieRadio.pl, przyznaje, że ich twórczość była związana z czasami, w których funkcjonowała, ale dobrze ją przypomnieć młodzieży.

- Przygotowując serwis "Pieśni niepokornych", słuchałem przez kilka tygodni piosenek Gintrowskiego, Kaczmarskiego, Kelusa. Mam silne przekonanie, że ich twórczość przetrwała próbę czasu - mówi Mietkowski. To jest świetna poezja, pełna energii, której już się nie spotyka na scenie. I jest to przekaz uniwersalny. Serwis "Pieśni niepokornych" powstał między innymi po to, żeby młodzi mieli szansę posłuchania tych utworów. Polskie Radio ponadto, w 10. rocznicę śmierci Jacka Kaczmarskiego, wydało dwupłytowy album z piosenkami Kaczmarskiego  "In memoriam" . - Ja mam zawsze dreszcz na plecach, kiedy tego słucham - wyznaje Andrzej Mietkowski.

W serwisie można zobaczyć zdjęcia sprzed 25-30 lat, posłuchać rozmów z artystami i rozmów o artystach, poznać kontekst czasów i dowiedzieć się, kto był inspiracją dla twórczości pieśniarzy niepokornych.
Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.
(ag/jp)

Czytaj także

Jacek Kaczmarski. Kochał publiczność, która traktowała jego występy jako manifestacje polityczne

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 05:50
Postać niejednoznaczna, ale kojarzona jednoznacznie. Identyfikowany z Solidarnością, stanem wojennym i wszelkimi przemianami lat 80. w Polsce. W oczach większości Polaków pozostał bardem z gitarą śpiewającym "Mury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seweryn Blumsztajn: Jacek Kaczmarski był niewolnikiem "Murów"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 23:59
Jak wspomina Seweryn Blumsztajn, na prywatnych spotkaniach, wśród znajomych bard nie chciał śpiewać tej piosenki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Kaczmarski - "In Memoriam"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 16:21
10 kwietnia 2014 roku mija X rocznica śmierci wybitnego poety i barda, znakomitego artysty Jacka Kaczmarskiego. Agencja Muzyczna Polskiego Radia przygotowała dwupłytowy album zawierający najbardziej znane utwory w jego wykonaniu.
rozwiń zwiń