Rok 2015. Muzyczny most, który łączy klasykę i nowości

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2016 15:50
Najważniejszy w świecie jubileusz, polskie i zagraniczne odkrycia i powroty, nowości płytowe, Konkurs Chopinowski i zaskoczenia roku - dziennikarze Radiowej Jedynki podsumowują rok 2015.
Audio
Rok 2015. Muzyczny most, który łączy klasykę i nowości
Foto: Pixabay.com/domena publiczna

- 2015 rok był rokiem jubileuszu Polskiego Radia. Z tej okazji wyszła seria płyt zatytułowana "Polska Nostalgia", a na Festiwalu w Opolu odbył się Koncert 90-lecia Polskiego Radia. Myślę, że było to naprawdę fantastyczne wydarzenie sięgające do tradycji polskiej piosenki i pokazujące jej współczesność. Wyszło na jaw, że starzy mistrzowie są w świetnej formie - uważa Maria Szabłowska.

Paweł Sztompke przywołuje przy tej okazji pamięć o wszystkich twórcach muzyki rozrywkowej związanych etatowo z Polskim Radiem. - Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Adam Sławiński, Wojciech Młynarski, Władysław Szpilman, Jan Ptaszyn Wróblewski, Mateusz Święcicki, Wojciech Trzciński, Andrzej Korzyński to genialni twórcy, którzy przez te lata byli z nami - dodaje szef Redakcji Muzycznej Jedynki Polskiego Radia.

Świętuj z nami
pr1200.jpg
90 lat Polskiego Radia

Debiuty i odkrywanie na nowo

Uważany za odkrycie 2015 roku Kortez zachwycił także Małgorzatę Kościelniak. Jego twórczość to zdaniem dziennikarki muzycznej "prostota, ta najtrudniejsza, i niesamowity głos". Na wyróżnienie zasługują także Small Mechanics i... Katarzyna Groniec, która piosenki Agnieszki Osieckiej odkrywa dla słuchaczy na nowo. - Ale wcale nie nowi i najmłodsi artyści zrobili na mnie największe wrażenie w tym roku. Chcę zwrócić uwagę na skończoną w swej doskonałości płytę Mirosława Czyżykiewicza. Polecam tę muzykę - dodała, a Zbigniew Krajewski do twórców, których muzykę warto odkryć na nowo dodaje Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przyborę z Kabaretu Starszych Panów.

Klasyka rządzi

Wiele emocji, co zauważył Adam Rozlach, dostarczył nam tegoroczny Konkurs Chopinowski. - Przyćmił wszystkie inne, ważne wielce wydarzenia, jakich nie brakowało: pośmiertne premiery IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego, X Konkurs Wiolonczelowy im. W. Lutosławskiego, 25. Festiwal Mozartowski czy 50. Wratislavia Cantans - wymienia redaktor muzyczny Jedynki.

Słuchaj koncertu
Kabaret Starszych Panów PAP archi 1200_660.jpg
Starsi Panowie przypominają się młodym

Kurz nie opada na koncertowych scenach

- Wciąż mam ciarki, gdy słyszę pierwsze dźwięki Roberta Planta w Dolinie Charlotty. To jeden z najlepszych koncertów, jakie udało mi się zobaczyć w minionym roku, ale i polscy twórcy pokazali doskonałą kondycję. Jeden z nich przewyższył nawet światowy poziom - podkreśla Marcin Kusy w swoim podsumowaniu.

Kogo ma na myśli? Czyj powrót z satysfakcją odnotowała Iza Żukowska i które wydarzenia oraz płyty najbardziej cieszyły dziennikarzy muzycznych Radiowej Jedynki? Posłuchaj, a dowiesz się także, co w tym muzycznym zestawieniu robi... aktor Janusz Gajos!

***
Audycja specjalna

Data emisji: 1.01.2016

Godzina emisji: 10.15

asz/kul

Czytaj także

Dziennikarze Jedynki zdradzają wszystkie tajemnice znanych kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2014 09:00
Przez cztery dni 25, 26, 27 i 28 grudnia Jedynkowy cykl "Bez Tajemnic" przybiera specjalną, świąteczną formę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opolskie przeboje bez tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2015 19:00
Festiwal w Opolu zbliża się wielkimi krokami. W festiwalowej odsłonie cyklu "Bez tajemnic" przypominamy barwne historie podpatrzone zza kulis imprezy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czadu Maryla, czyli benefis muzyczno-sportowy

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 17:15
Gdzie, jak nie w Polskim Radiu? Z kim, jak nie przyjaciółmi, najbliższymi współpracownikami i najwierniejszymi fanami? Posłuchaj benefisu Maryli Rodowicz, który wypełnił recital na dwie gitary, wspomnienia i anegdoty oraz mnóstwo wzruszeń.
rozwiń zwiń