"Requiem" Mozarta. Koncert pamięci ofiar stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 09:00
6 grudnia w studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie z koncertem upamiętniającym ofiary stanu wojennego wystąpiła Warszawska Opera Kameralna. Zapraszamy na retransmisję tego wydarzenia.
Audio
  • Koncert Warszawskiej Opery Kameralnej z okazji 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego (Jedynka)
Muzycy Warszawskiej Opery Kameralnej podczas koncertu w studiu im. Witolda Lutosławskiego, 6 grudnia 2016 r.
Muzycy Warszawskiej Opery Kameralnej podczas koncertu w studiu im. Witolda Lutosławskiego, 6 grudnia 2016 r.Foto: Krystian Dobuszyński/PR

Artyści wykonali jeden z największych utworów w historii muzyki - "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Koncertu wysłuchało kilkaset osób, a wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele parlamentu, samorządowcy i działacze dawnej opozycji.

Dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia Piotr Iwicki tłumaczył jeszcze przed koncertem, że emisja "Requiem" właśnie w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego to celowy zabieg.

- W tym roku, mamy 35. rocznicę stanu wojennego i postanowiliśmy to muzycznie uczcić "Requiem", które ma w sobie ten wielki ciężar pamięci i przemijania - podkreślił Iwicki.

Czytaj więcej
stan wojenny 1200 free
STAN WOJENNY - SERWIS SPECJALNY

Podczas wieczoru wystąpili soliści: Olga Pasiecznik, Anna Radziejewska, Tomasz Krzysica i Robert Gierlach a także Zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej i Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense.

"Requiem" jest ostatnią kompozycją Wolfganga Amadeusa Mozarta. Artysta nie ukończył pisanego na zamówienie utworu - zmarł, pozostawiając niepełną partyturę. Dokończona została przez ucznia i przyjaciela Mozarta, Franza Xavera Süssmayra i w tej wersji została wykonana podczas tego koncertu.

Honorowy Patronat nad koncertem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.

***

iar/mg/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Wyjątkowy koncert na rozpoczęcie sezonu Polskiej Orkiestry Radiowej

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2016 20:16
- Pogoda na niedzielę zapowiada się wspaniała, ale nawet jeśli państwo nie będziecie mieli okazji przyjść do naszego studia koncertowego, to zapraszam przed radioodbiorniki - mówi Michał Klauza, nowy dyrektor Polskiej Orkiestry Radiowej.
rozwiń zwiń