Poszukiwanie drogi do szczęśliwych wysp. Rozmowa o muzycznej drodze Aleksandra Nowackiego

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 13:09
Jego utwór "Szukam drogi do szczęśliwych wysp" na liście przebojów Programu 1 utrzymał się przez rekordowe cztery tygodnie. Gość audycji wraca do czasów występów w swoim pierwszym zespole "Nastolatki", z którym debiutował na festiwalu w Opolu w 1964 roku.
Audio
  • Aleksander Nowacki - wspomnienie muzyczne (Muzyczna Jedynka)
Aleksander Nowacki - lider zespołu Homo Homini
Aleksander Nowacki - lider zespołu Homo HominiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Aleksander Nowacki przedstawiany jest jako autor tekstów, aranżer i piosenkarz. W przeszłości związany był z zespołem Homo Homini, Quorum i Alibabki. Samodzielnie przygotowywał aranżacje do swoich utworów. Odpowiada na pytania, w jaki sposób wyglądało tworzenie muzyki w czasach, kiedy dostęp do profesjonalnego sprzętu nagraniowego był niemal niemożliwy, co kryje się pod pojęciem "supergrupy", a także w jaki sposób zdobywało się ogólnopolski rozgłos w czasach PRL.

Muzyk wraca do czasów, kiedy tworzenie muzyki było ogromnym wyzwaniem logistycznym. - Grałem na pożyczonej gitarze. Wzmacniacze kleiliśmy w domu sami. Głośników nie można było wtedy kupić – te z państwowych tub wstawialiśmy do własnych wzmacniaczy - wspomina.

Artysta dzieli się ze słuchaczami swoimi wspomnieniami na temat tego, jak ówcześnie wyglądała promocja muzyki oraz współpraca ze znanymi gwiazdami polskiej estrady. W rozmowie zdradza jakie są jego muzyczne inspiracje, a także co wpłynęło na podjęcie decyzji o eksperymentowaniu z nowymi nurtami muzycznymi. 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Aleksander Nowacki (piosenkarz, kompozytor, aranżer muzyczny)

Data emisji: 24.07.2017

Godzina emisji: 14:11

ac/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Palma. Koncert w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 16:08
W Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się wieczorem koncert promujący album "Palm-istry".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa płyta Jerzego Filara. Samba, rumba i dziewczyny

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 16:00
Jerzy Filar, który wylansował m.in. hit pt. "Samba sikoreczka", powraca z nową płytą. "Dwie dusze" to 12 piosenek w większości skomponowanych przez Filara. Słowa do ośmiu z nich napisał Jacek Cygan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarodziej dźwięku Grzegorz Grzech Piotrowski

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 10:00
Ulubionym instrumentem artysty jest saksofon, ale muzyk potrafi budować dźwięki korzystając z wielu instrumentów, także bardzo oryginalnych.
rozwiń zwiń