Pieśniarz, który lubi swoje piosenki

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 13:06
Jacek Kleyff (bard): Robię swoje. Źle się czuję z przydomkami: mistrz, legenda. Każdy z nas ma wszystkie talenty, tylko trzeba je odkryć.
Audio

- Nie lubię słowa bard, ani słowa mistrz – zwierza się Jacek Kleyff, wokalista i kompozytor (*). Zapewnia, że cały czas robi swoje i nie zważa na wszystkie łatki. I też do nikogo nie powiedziałby "mistrzu".

Piosenkarz zaczął karierę w 1969 roku. Przyznaje, że polityka w jego twórczości odgrywała ważną rolę, ale to jedynie fragment i to mały jego działalności. - W Orkiestrze Na Zdrowie gram 25 lat, a w Salonie Niezależnych grałem zaledwie 6 lat. Jednak właśnie ten okres wszyscy zapamiętali. A mało kto pamięta, że Orkiestra dostała nagrodę publiczności Złoty Bączek na pierwszym Przystanku Woodstock w 1995 roku - mówi. Wspomina, że gry na gitarze uczył się sam, znał trzy akordy, ale komuna zaczęła wsadzać kolegów do więzienia, więc trzeba było wykrzyczeć na koncertach swój sprzeciw. Zaczął występować z Salonem Niezależnych, grając na tych trzech akordach.

Mówiąc o swojej twórczości, Jacek Kleyff przyznaje, że kilka piosenek z dawnych czasów zachowało swoją aktualność, np. "Telewizja" czy "Sejm". Oczywiście one odnosiły się do czasów PRL-u, ale pewne wzorce przeniosły się na współczesność. Z tym, że wówczas nie było możliwości wyboru, a teraz jest pilot i możliwość przełączenia kanału.

Wspomina też, że był czas, kiedy bawił się w tworzenie tzw. żółtych rymów, np. "Jerzy, co ma grzebyk". To takie zabawy w stylu Skamandrytów. - Oni też bawili się językiem – podkreśla.

Kleyff zna Jana Kelusa i jest z nim w kontakcie. Z pewnością porozumiałby się artystycznie również z Jackiem Kaczmarskim, choć dla Kleyffa jego teksty są zbyt skomplikowane. Gość Jedynki zwrócił uwagę, że charakterystyczne brzmienie Kaczmarskiego wynikało z tego, że grał na odwróconym gryfie, więc basowe struny były na dole, a nie jak zazwyczaj - na górze. Dlatego najgłośniej było słychać basy. – To inny rodzaj muzyki – ocenia Kleyff.

>>> Posłuchaj Piosenek Niezależnych (Kleyff, Kelus, Gintrowski, Kaczmarski, Kryl) na kanale mojePolskie Radio

Rozmawiała Małgorzata Raducha.

(ag)

Jacek Kleyff – z wykształcenia architekt, z pasji bard, autor tekstów, wokalista i kompozytor, współtwórca Salonu Niezależnych oraz Orkiestry Na Zdrowie, z którą występuje do dziś. Pracuje także jako nauczyciel w Zespole Szkół "Bednarska" w Warszawie. Najbardziej znane jego piosenki to: "Telewizja", "Huśtawka", "Schulz",
"Nocnoautobusowa", "Jeśli mi się kiedyś zdarzy…", "Bawarka" i "Bosch". Występował także na Festiwalu Woodstock. W maju br. współorganizował w Warszawie specjalny koncert "Ostatni Żyd z Drohobycza" poświęcony Alfredowi Shreyerowi – uczniowi Brunona Schulza. Jest jednym z najwybitniejszych polskich bardów obok Jana Krzysztofa Kelusa i Jacka Kaczmarskiego.

Czytaj także

Salon Niezależnych w Klubie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2008 15:27
W środę - 18 czerwca - po 21. zapraszamy do Klubu Trójki na spotkanie z Salonem Niezależnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gitarą i Piórem

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2009 23:15
"Znaki". Jacek Kleyff opowie o najnowszej płycie Orkiestry Na Zdrowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenki największych bardów na stronie PR

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 16:15
Polskie Radio uruchomiło na platformie internetowej moje.polskieradio.pl kolejny kanał tematyczny - "Piosenki Niezależnych".
rozwiń zwiń