X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Święte szaleństwo, które nieustannie wisi nad Europą

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 21:45
- Rewolucja francuska stworzyła nową religię i nowych świętych. Francuscy filozofowie próbowali tworzyć własne recepty, by raj na Ziemi zaistniał w Europie - mówi Adam Zamoyski.
Audio
  • Adam Zamoyski opowiada o książce "Święte szaleństwo..." , w której opisuje moment oświeceniowego szaleństwa Europy (Ślady na piasku/Jedynka)
To, co proponowali XVIII wieczni pisarze, filozofowie, naukowcy było skundloną wersją chrześcijaństwa - pisze Adam Zamoyski na zdj. Święto Istoty Najwyższej, które było duchową wykładnią rewolucjonistów
"To, co proponowali XVIII wieczni pisarze, filozofowie, naukowcy było skundloną wersją chrześcijaństwa…" - pisze Adam Zamoyski/ na zdj. Święto Istoty Najwyższej, które było duchową wykładnią rewolucjonistówFoto: Pierre-Antoine Demachy/ Carnavalet Museum, Paris

Jak opowiada Adam Zamoyski wszyscy w XVIII wieku cierpieli na szaleństwo, które sprowadzało się do tego, że chcieli walczyć o coś, m.in. o sprawę ludu. - Markiz de Lafayette czy Tadeusz Kościuszko płynęli do Ameryki, myśląc że będą walczyli za jakąś wspaniałą świętą sprawę. Nie tyle, by wygrać, ale żeby walczyć i poświęcić się, może złożyć ostateczną ofiarę z własnego życia - mówi historyk.

Autor książki "Święte szaleństwo" wyjaśnia, że stworzono wówczas system wiary mocno podyktowany moralnością chrześcijańską i jej symbolami. - Jeżeli człowiek będzie żył godnie i wspaniale oraz złoży życie za sprawę, to będzie pamiętany na wieki przez potomstwo, a więc będzie w swoistym raju - opowiada Adam Zamoyski.

Jaki związek z powszechną psychozą "świętego szaleństwa" sprzed 200 lat mają współcześni Anglicy, którzy walczą za dżihad w Syrii? Posłuchaj całej audycji.

Książkę "Święte szaleństwo. Romantycy, patrioci, rewolucjoniści 1776-1871" w przekładzie Michała Ronikiera w "Lekturach przed północą" czytał Andrzej Mastalerz >>> Posłuchaj

***

Tytuł audycji: Ślady na piasku

Prowadziła: Agnieszka Trzeciakiewicz

Gość: Adam Zamoyski (historyk i hrabia, autor książki "Święte szaleństwo")

Data emisji: 22.04.2015

Godzina emisji: 23.14

sm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wolność, równość, braterstwo. Dla wszystkich!

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 06:01
Ludzie rodzą się i pozostają wolni i równi wobec prawa - głosił pierwszy artykuł "Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela". To jeden z najważniejszych aktów prawny, w którym zapisano zasady niezmienne i nienaruszalne do dzisiaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja na progu nowej ery. Od pacyfisty do krwawego tyrana

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 08:53
Postulował zniesienie kary śmierci, choć dziś jest kojarzony z gilotyną i wielkim terrorem. - Maksymilian Robespierre swoją karierę zaczynał od tego, że prezentował dość pacyfistyczne poglądy skierowane na obronę ludu, tych najbiedniejszych, co przysporzyło mu wielkiej popularności - mówił w Jedynce dr Sebastian Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Wielka Rewolucja zahamowała przemiany demokratyczne we Francji?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 20:20
- Tak twierdzi Tocqueville i trudno się z nim częściowo nie zgodzić. Przecież zgilotynowany Ludwik XVI usiłował realizować reformy ustrojowe. A Robespierre, zaraz po uchwaleniu konstytucji, wprowadził rodzaj stanu wojennego - zwracał uwagę profesor Remigiusz Forycki. O paradoksach Rewolucji Francuskiej mówiliśmy w Dwójce w przededniu 225. rocznicy jej wybuchu.
rozwiń zwiń