Święte szaleństwo, które nieustannie wisi nad Europą

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 21:45
- Rewolucja francuska stworzyła nową religię i nowych świętych. Francuscy filozofowie próbowali tworzyć własne recepty, by raj na Ziemi zaistniał w Europie - mówi Adam Zamoyski.
Audio
  • Adam Zamoyski opowiada o książce "Święte szaleństwo..." , w której opisuje moment oświeceniowego szaleństwa Europy (Ślady na piasku/Jedynka)
Święto Istoty Najwyższej, które było duchową wykładnią rewolucjonistów
Święto Istoty Najwyższej, które było duchową wykładnią rewolucjonistówFoto: Pierre-Antoine Demachy/ Carnavalet Museum, Paris

Jak opowiada Adam Zamoyski wszyscy w XVIII wieku cierpieli na szaleństwo, które sprowadzało się do tego, że chcieli walczyć o coś, m.in. o sprawę ludu. - Markiz de Lafayette czy Tadeusz Kościuszko płynęli do Ameryki, myśląc że będą walczyli za jakąś wspaniałą świętą sprawę. Nie tyle, by wygrać, ale żeby walczyć i poświęcić się, może złożyć ostateczną ofiarę z własnego życia - mówi historyk.

Autor książki "Święte szaleństwo" wyjaśnia, że stworzono wówczas system wiary mocno podyktowany moralnością chrześcijańską i jej symbolami. - Jeżeli człowiek będzie żył godnie i wspaniale oraz złoży życie za sprawę, to będzie pamiętany na wieki przez potomstwo, a więc będzie w swoistym raju - opowiada Adam Zamoyski.

Jaki związek z powszechną psychozą "świętego szaleństwa" sprzed 200 lat mają współcześni Anglicy, którzy walczą za dżihad w Syrii? Posłuchaj całej audycji.

Książkę "Święte szaleństwo. Romantycy, patrioci, rewolucjoniści 1776-1871" w przekładzie Michała Ronikiera w "Lekturach przed północą" czytał Andrzej Mastalerz >>> Posłuchaj

***

Tytuł audycji: Ślady na piasku

Prowadziła: Agnieszka Trzeciakiewicz

Gość: Adam Zamoyski (historyk i hrabia, autor książki "Święte szaleństwo")

Data emisji: 22.04.2015

Godzina emisji: 23.14

sm/ag

Czytaj także

Wolność, równość, braterstwo. Dla wszystkich!

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 05:40
Ludzie rodzą się i pozostają wolni i równi wobec prawa - głosił pierwszy artykuł "Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela". To jeden z najważniejszych aktów prawny, w którym zapisano zasady niezmienne i nienaruszalne do dzisiaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja na progu nowej ery. Od pacyfisty do krwawego tyrana

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 08:53
Postulował zniesienie kary śmierci, choć dziś jest kojarzony z gilotyną i wielkim terrorem. - Maksymilian Robespierre swoją karierę zaczynał od tego, że prezentował dość pacyfistyczne poglądy skierowane na obronę ludu, tych najbiedniejszych, co przysporzyło mu wielkiej popularności - mówił w Jedynce dr Sebastian Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Wielka Rewolucja zahamowała przemiany demokratyczne we Francji?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 20:20
- Tak twierdzi Tocqueville i trudno się z nim częściowo nie zgodzić. Przecież zgilotynowany Ludwik XVI usiłował realizować reformy ustrojowe. A Robespierre, zaraz po uchwaleniu konstytucji, wprowadził rodzaj stanu wojennego - zwracał uwagę profesor Remigiusz Forycki. O paradoksach Rewolucji Francuskiej mówiliśmy w Dwójce w przededniu 225. rocznicy jej wybuchu.
rozwiń zwiń