Ocalony z przedsionka piekła: najgorsze jest pragnienie

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 03:45
- W Dachau byliśmy poddani kwarantannie, czyli przyzwyczajeniu do obozu. Musieliśmy wszyscy maszerować jak jeden, zdejmować czapki, a najgorsza była gimnastyka - opowiada o. Józef Pielorz, oblat.
Audio
  • 94-letni o. Józef Pielorz - oblat, ostatni z żyjących więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych opowiada o swoich wojennych przeżyciach (Ślady na piasku/ Jedynka)
Dachau jest miejscem szczególnego męczeństwa duchowieństwa polskiego podczas II Wojny Światowej. Łącznie w obozie koncentracyjnym znajdowało się 41 tys. polskich obywateli i stanowili oni najliczniejszą grupę narodowościową więźniów
Dachau jest miejscem szczególnego męczeństwa duchowieństwa polskiego podczas II Wojny Światowej. Łącznie w obozie koncentracyjnym znajdowało się 41 tys. polskich obywateli i stanowili oni najliczniejszą grupę narodowościową więźniówFoto: Pixabay/tassilo111

O. Pielorz w chwili wybuchu wojny był nowicjuszem w klasztorze OO. Oblatów w Markowicach koło Inowrocławia. Niemcy nałożyli najpierw na zakonników areszt domowy z obowiązkiem pracy przymusowej w niemieckich folwarkach, a potem 4 maja 1940 roku deportowano kleryków do obozu rozdzielczego w Szczeglinie koło Mogilna. Stąd po trzech dniach odesłano w transporcie 800 więźniów do obozu koncentracyjnego Dachau, a 2 sierpnia 1940 do obozu Gusen w Austrii (był to podobóz Mauthausen). W tym obozie zagłady, zwanym przedsionkiem piekła przeżył, jak mówi - cudem - blisko pięć lat.

Czytaj także:
Dachau obóz koncentracyjny FREE 1200_660.jpg
Dachau - największy cmentarz księży w Europie

Jak wspomina ojciec, najgorszym doświadczeniem było pragnienie. - Pewnego razu, gdy jechaliśmy w wagonie przez Bawarię i nic nie dostaliśmy do picia, na kwiatach zobaczyłem poranną rosę i chciałem ją wypić. Pragnienie to jest straszna rzecz - wspomina o. Pielorz.

Ojciec oblat opowiadał o doświadczeniach obozowych i tym, jak udało mu się przeżyć.

***

Tytuł audycji: Ślady na piasku

Prowadziła: Małgorzata Glabisz-Pniewska

Gość: o. Józef Pielorz (oblat, ostatni z żyjących więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych)

Data emisji: 2.09.2015

Godzina emisji: 23.10

sm/ag

 

Czytaj także

Wszystkich Świętych na Wyspach Brytyjskich. Jak czczi się pamięć o zmarłych?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 12:00
- Większość naszych obyczajów, związanych z 1 listopada zanikła. Nadal pozostaje ono świętem, ale bardzo mało ludzi chodzi w tym czasie do kościoła - opowiada Jonathan Luxmoore, korespondent tygodnika "The Tablet" i "Catholic News Serwis".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dachau - największy cmentarz księży w Europie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 12:05
- Jak mówił Dostojewski, jeżeli Boga nie ma, to wszystko wolno. Dachau musi krzyczeć do świata - mówi ksiądz Henryk Zieliński.
rozwiń zwiń