Hanna Banaszak: uwielbiam "W moim magicznym domu", ale w wykonaniu innych

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 23:50
- Odkąd pierwszy raz wykonałam tą piosenkę minęło ponad 30 lat. Dla mnie jest ona emocjonalnie przedawniona - mówiła w Jedynce Hanna Banaszak.
Audio
  • Hanna Banaszak o tym dlaczego ma już dość śpiewania w "Moim magicznym domku" i swojej ulubionej muzyce (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
Hanna Banaszak w studiu Jedynki
Hanna Banaszak w studiu Jedynki Foto: PR/E. Iwanicka

Choć piosenkarka do dziś jest kojarzona z utworem "W moim magicznym domu", początkowo to nie ona miała go wykonywać. - Tekst do tej piosenki napisała Magda Czapińska. Nie byłam nim specjalnie zachwycona, choć jest bardzo pięknie i zręcznie napisany. Wtedy nie bardzo to jednak czułam. Niedawno, po przeczytaniu książki Maryli Rodowicz, dowiedziałam się również, że "W moim magicznym domu" było napisane dla niej, ale zrezygnowała z zaśpiewania tej piosenki - zdradziła Hanna Banaszak.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Gość audycji "Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki" w latach 90.ubiegłego wieku zadebiutowała tomikiem wierszy pt. "Zamienię Samolubie na Szczodruchy”. Tworzeniem poezji zajmuje się także dziś. - Najczęściej piszę podczas moich licznych podróży samochodem. Trochę nowych wierszy już się uzbierało, ale na razie nie myślę o wydaniu kolejnego tomiku - tłumaczyła Hanna Banaszak. Jak dodała, pod koniec przyszłego roku można natomiast spodziewać się jej nowej płyty.

Przedstawiając swoją ulubioną muzykę Hanna Banaszak zaczęła od Ewy Demarczyk i piosenki "Tomaszów". – Śmiało mogłabym wybrać wszystko co śpiewała Ewa Demarczyk, bo ją wielbię. Ta akurat piosenka jest prawdziwym mistrzostwem jak chodzi o interpretację, budowanie nastroju, świadomość psychologiczną kobiety i sytuacji, w której się znalazła - uzasadniała.

Drugim "polskim" wyborem Hanny Banaszak był Czesław Niemen w piosence "Jednego serca". - To mój idol, może nawet  jedyny. Zakochałam się w nim jak miałam 14 lat. Uwielbiałam wszystko co śpiewał. Po latach miałam przyjemność poznać go, napisał nawet dla mnie jedną piosenkę. Według mnie to największy talent w polskiej muzyce lat powojennych - podkreślała.

Pozostałe propozycje zgłoszone przez Hannę Banaszak do listy "Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki" to: "Lately" Stevie Wondera i "Angel in My Heart" Micka Jaggera.

Zobacz pełne zestawienie listy "Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki" >>>

Rozmawiał Zbigniew Krajewski.

Na listę głosujemy na stronie www.ppr1. polskieradio .pl . Propozycje do listy można zgłaszać też sms-owo pod numer 71151 , poprzedzając swój typ skrótem PPR1.

''

pg

Czytaj także

Marian Opania: w piosence bierze mnie przede wszystkim muzyka

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 11:27
- To ona mnie niesie w dobitnym śpiewaniu tekstu. Jestem aktorem i wstyd się przyznać, ale nawet gdyby był najlepszy tekst, a muzyka kiepska, to bym to mówił jako wiersz - mówił w Jedynce Marian Opania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Bujakiewicz: zachwyca mnie muzyka Preisnera

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 23:17
- W historii świata nie było tak dobrej muzyki jak z filmu "Podwójne życie Weroniki" - przyznała w radiowej Jedynce aktorka Katarzyna Bujakiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alosza Awdiejew: gdy kocha się jakąś piosenkę, to chce się nią być

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2013 21:53
Na wydanej przez Polskie Radio w 2012 roku płycie "Jestem tutaj" Alosza Awdiejew śpiewa piosenkę "Samotność". Oryginalnie utwór ten nosi tytuł "Szczęście" i jest wykonywany w języku jidysz. - Zakochałem się w tej melodii - mówił w Jedynce artysta.
rozwiń zwiń