Aga Zaryan i Ella Fitzgerald śpiewają "Old Macdonald had a farm"...

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 22:08
Quentin Tarantino, Nina Simone i Abbey Lincoln, a także Ella Fitzgerald to twórcy, których działalność inspiruje wokalistkę jazzową. Swoimi fascynacjami Aga Zaryan podzieliła się ze słuchaczami Jedynki.
Audio
  • Aga Zaryan o swoich muzycznych fascynacjach i jazzie dla dzieci (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
  • Marek Gaszyński i piosenkarz pierwszej ligi - Maciej Maleńczuk (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
  • Maciej Jastrzębski i artystka, którą kochają mieszkańcy wszystkich krajów dawnego Związku Radzieckiego - Ałła Pugaczowa (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
Aga Zaryan
Aga ZaryanFoto: PAP/Maciej Kulczyński

- Od lat podziwiam Tarantino, trudno go pomylić z innym reżyserem i do tego kocha muzykę, co widać po tej ścieżce dźwiękowej, do której nawet skomponował kilka utworów i zaprosił doborowych gości. Świetny album - o ścieżce dźwiękowej do filmu "Django" mówiła w "Przebojach Przyjaciół Radiowej Jedynki".

Pierwsza dziesiątka najnowszego notowania listy PPR1 >>>

Miłość do muzyki Aga Zaryan zaszczepia już swojemu rocznemu synkowi, z którym słucha także jazzu. - Znalazłam album "Jazz for kids", na którym jest klasyka jazzu, pojawiają się wspaniali wykonanawcy i ta najważniejsza diwa jazzu Ella Fitzgerald, która w przecudowny sposób śpiewa "Old Macdonald had a farm". Robi to z takim swingiem, tak niesamowicie, więc jak najbardziej z Jasiem śpiewamy "ia ia oh" - powiedziała wokalistka i zanuciła fragment.

Jazz na moje.polskieradio.pl >>> Słuchaj kiedy chcesz

A teraz czas na muzyczne korzenie i pierwsze fascynacje jazzowe, do których Aga Zaryan powróciła po latach. To właśnie tym dwóm wokalistkom poświeciła swoją płytę "Remembering Nina & Abbey" . - Abbey Lincoln pozostawiła genialne płyty, piękne nagrania. Co charakterystyczne dla niej, pisała własną muzykę i teksty. Dziś przyniosłam ostatnią jej płytę i utwór "The music is the magic" - zapowiedziała.

Wywiad z Agą Zaryan na oficjalnym kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

Aga Zaryan powiedziała, że nawet nie próbuje naśladować Niny Simone, gdy wykonuje jej piosenki. - Ale oczywiście towarzyszy mi od 20 lat, więc na pewno coś z niej we mnie jest. Dla Państwa przyniosłam "Here comes the sun" z repertuaru The Beatles w wykonaniu Niny. Co ciekawe ten utwór napisał George Harrison, który nie słynął z tego, że pisał własne piosenki - mówiła wokalistka.

Jakie pamiątki związane z wielkimi diwami zebrała Aga Zaryan? I dlaczego właśnie im zdecydowała się dedykować płytę? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, a także muzycznych propozycji Macieja Jastrzębskiego i Marka Gaszyńskiego.

Rozmawiał Zbigniew Krajewski.

(asz/tj)

Czytaj także

Aga Zaryan: wróciłam do korzeni i muzycznych fascynacji

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 07:00
- Nina Simone i Abbey Lincoln pojawiły się na mojej drodze bardzo wcześnie. Poczułam, że jestem gotowa wybrać z ich piosenek kilka perełek, które mogę nagrać po swojemu - powiedziała w radiowej Jedynce Aga Zaryan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aga Zaryan "My Baby Just Cares For Me"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 17:10
Piosenki będzie można posłuchać na antenie Jedynki w środę 4 grudnia w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Czterech porach roku" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
rozwiń zwiń