Kwietniewska: płyt sprzedaliśmy tyle, że wytwórnia nie nadążała

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 17:37
Znana z zespołu Wanda i Banda, wokalistka zaczynała w grupie Lombard, z którą nagrała hitowy album "Śmierć dyskotece”. - To był piękny czas i w tych nagraniach to słychać - wspominała Wanda Kwietniewska w audycji "Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki”.
Audio
  • Wanda Kwietniewska o artystach, których ceni najbardziej (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki/ Jedynka)
  • Wojciech Żurniak o piosence Randy Newmana "Short People" (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki/ Jedynka)
  • Sylwia Chutnik o kobiecej stronie muzyki (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki/ Jedynka)
Wanda Kwietniewska w studiu Jedynki
Wanda Kwietniewska w studiu Jedynki Foto: PR/E. Iwanicka

Grupa Wanda i Banda obchodzi okrągły jubileusz. - 30 lat temu założyłam tę grupę i łatwo mi liczyć upływ lat, bo mój obecny gitarzysta urodził się w 1983 roku i jego urodziny przypominają mi co roku, ile lat ma zespół - śmiała się wokalistka.

Wanda Kwietniewska zaczynała jednak z innymi muzykami i zaśpiewała m.in. na pierwszej płycie Lombardu “Śmierć dyskotece”. Krążek okazała się wielkim sukcesem. - Sprzedalibyśmy pewnie jeszcze więcej egzemplarzy, gdyby fabryka czarnych płyt nadążyła. Niestety był problem z materiałami. Dlatego chciałam przypomnieć jedną piosenkę z tamtych lat, czyli "Gwiazdy Rock And Rolla”. Ten utwór kojarzy mi się z latem, bo wtedy wszedł na anteny i zdobywał listy przebojów. Bardzo gorąco było też, kiedy nagrywaliśmy go i kiedy koncertowaliśmy. To piękny czas i w tej piosence go słychać - dodała wokalistka, zgłaszając do zestawienia "Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki” właśnie "Gwiazdy Rock And Rolla”.

Jej kolejnym typem była piosenka Sheryl Crow. - Ona jest dla mnie artystką szalenie ważną, bo tworzy swoje kompozycje na gitarze. A ja jestem fanką tego instrumentu. Uwielbiam też jej wokal, śpiewa świetnie, łączy wiele gatunków. Do tego jest piękną kobietą i pisze bardzo mądre, a czasami też luźniejsze i lżejsze teksty. Kiedy jadę samochodem na moje kochane Mazury, ona idealnie się w nie wtapia i dlatego też bardzo dobrze mi się kojarzy - mówiła Wanda Kwietniewska. Do zestawienia "Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki” zaproponowała utwór "Steve McQueen”.

>>> Wyniki 28. notowania Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki

A kto wycisza i uspokaja gościa Jedynki? Prince! - On jest artystą niedocenionym, chociaż znanym i uznanym. Myślę, że fatalnie trafił w czas, bo musiał ścigać się z Michaelem Jacksonem. Ich nie należy porównywać. Ja swojej kochanej osobie zawsze mogę zanucić ten utwór, gwarantujący wręcz zarobienie kolejnych punktów - żartowała Wanda Kwietniewska, zupełnie na poważnie proponując piosenkę "Purple rain”.

W "Przebojach Przyjaciół Radiowej Jedynki" gościliśmy także pisarkę Sylwię Chutnik, która odsłoniła tajemniczą i kobiecą stronę muzyki. A dziennikarz muzyczny Wojciech Żórniak nadesłał dźwiękową korespondencję z Waszyngtonu. Zapraszamy do wysłuchania dołączonych fragmentów audycji!

Na listę głosujemy na stronie www.ppr1.polskieradio.pl. Propozycje można zgłaszać też SMS-owo pod numer 71151, poprzedzając swój typ skrótem PPR1.

Na audycję "Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki" - w każdą sobotę po godz. 20.00 - zaprasza Zbigniew Krajewski.

''

Czytaj także

Wojciech Gąssowski i niesamowity gaz Presleya

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2013 14:59
- Kocham Elvisa Presleya od dzieciństwa i podziwiam, jak przy tak małym zespole, nagrywał piosenki z taką niesamowitą energią i z gazem, jak jego wielki przebój "Tutti fruti” – mówił gość audycji "Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki” Wojciech Gąssowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Rubik nie potrafi mówić o muzyce

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2013 21:52
Słynny kompozytor wyznał, że nie lubi mówić o muzyce. I nawet nie potrafi. - Jako kompozytor mam tę przewagę, że mogę powiedzieć o wiele więcej nutami, tworząc niż wypowiadając słowa - mówi w "Przebojach Przyjaciół Radiowej Jedynki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Zagrobelny przyznaje, jaki wokalista całkowicie go pokonał

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 16:36
Gość audycji "Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki" zaśpiewał na antenie fragment ballady Bryana Adamsa. Opowiedział też o pewnym muzyku, którego szczególnie ceni między innymi dlatego, że jego utworu nie był w stanie się nauczyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lora Szafran wie, dlaczego zapłakał Sting

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2013 22:18
Piosenkarka odkrywa sekrety życia według Leonarda Cohena, ale przybliża nam też muzykę innych wspaniałych artystów.
rozwiń zwiń