Maciej Stuhr: miłość nie potrzebuje słów

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2013 21:56
- Może pięknie opisują miłość, ale mam wrażenie, że zamknięcie czegoś w słowach jest ograniczeniem - powiedział w Jedynce Maciej Stuhr.
Audio
  • Maciej Stuhr: miłość nie potrzebuje słów (Jedynka/ Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
  • Propozycja do listy "Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki" korespondenta Polskiego Radia w Paryżu Marka Brzezińskiego i jego córki Irenki
  • Propozycje do listy "Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki" Roberta Sankowskiego, eksperta muzycznego "Gazety Wyborczej"
Maciej Stuhr
Maciej StuhrFoto: E. Iwanicka/PR

Aktor, który objawił też literacki talent wydaniem felietonów  "W krzywym zwierciadle" mówi w "Przebojach Przyjaciół Radiowej Jedynki", że ukochanej osobie zanuciłby piosenkę Stanisława Soyki.
Jak wspomina, cofa się przy tym do pierwszych miłości i ogromnych uczuć, o które wydawałoby się, że z wiekiem coraz trudniej. Stuhr zauważa, że przychodzi jednak miłe rozczarowanie, że jeszcze coś się w człowieku tli. Jego zdaniem stare piosenki o miłości często w tym pomagają. - Jak byłem młodzieniaszkiem, to zawsze biegaliśmy na koncerty Soyki do Teatru Stu w Krakowie. W tamtym czasie każdy swój koncert zaczynał piosenką "Niech całują Cię moje oczy" - przypomniał Stuhr.
Stuhr przyznaje, że ma sentymentalną i romantyczną duszę i zawsze miał słabość do piosenek wolnych. Dlatego w przerwach przy czytaniu felietonów proponuje zespół Radiohead i piosenkę "No surprises".

Jednak jego pierwszym wspomnieniem muzycznym jest płyta Stinga, którą jeszcze w PRL ojciec przywiózł mu z Zachodu. To album "Nothing like the sun". Stuhr wspomina, że zbiegło się to z wydarzeniem, gdy ktoś w szkole zarzucił mu fizyczne podobieństwo do Stinga. - Jest to miłe dla mnie porównanie. Siłą rzeczy Sting zagościł na mojej muzycznej półeczce do dzisiaj - powiedział Maciej Stuhr. Z tego albumu, zdaniem Stuhra,  pochodzi jedna z najpiękniejszych piosenek "English man In New York".


Jest jeszcze co najmniej jeden artysta, którego Maciej Stuhr ceni. To Dave Matthews i jego zespół "Dave Matthews Band". Jego zdaniem śpiewa niezwykle energetycznie, ma wspaniałą sekcję dętą, która rozkręca atmosferę i nabija tempo. - Jeżeli człowiek nie ma pod ręką mocnej czarnej kawy, a chce szerzej otworzyć oczy, to proponuję piosenkę "So much to say" - powiedział Stuhr.
Z Maciejem Stuhrem rozmawiał Zbigniew Krajewski
tj

Czytaj także

Maciej Stuhr: uwielbiam swoje felietony

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 10:13
- Przede wszystkim dlatego, że jak już są, to są już napisane. A jako amator mam mniejszy dystans do tego co piszę, niż do swoich ról – powiedział Jedynce aktor Maciej Stuhr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wawrzyniec Konarski - politolog zasłuchany w klasycznym rocku

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 15:51
W mediach najczęściej wypowiada się jako ekspert od wydarzeń politycznych w kraju i na świecie. Ostatnio śpiewająco zdał Wielką Maturę Polaków w TVP. A w "Przebojach Przyjaciół Radiowej Jedynki" prof. Wawrzyniec Konarski opowiedział o swojej ulubionej muzyce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tyle słońca w całym mieście". Powrót Anny Jantar

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2013 22:26
Szkoda, że tytuł tej piosenki nie jest zapowiedzią pogody. Na pierwsze miejsce 36. notowania listy Przyjaciół Przebojów Radiowej Jedynki powróciła Anna Jantar.
rozwiń zwiń