Krzysztof Herdzin: moim największym bohaterem jest John Williams

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 23:40
- Mam hopla nie tylko na punkcie jego muzyki filmowej - przyznał w audycji "Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki" kompozytor i multiinstrumentalista Krzysztof Herdzin.
Audio
  • Krzysztof Herdzin o muzyce swojego życia (Jedynka/Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
Krzysztof Herdzin
Krzysztof HerdzinFoto: W. Kusiński/PR

Herdzin przypomniał, że John Williams był w młodości jazzmanem. - Grał na fortepianie, miał swoje trio. Komponował podobną muzykę jak Quincy Jones. Dopiero potem skupił się na muzyce filmowej - powiedział Herdzin.

Autor jazzowych przeróbek utworów Fryderyka Chopina i orkiestrator nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A.P. Kaczmarka, tłumaczył w rozmowie z Zbigniewem Krajewski, że poezja i wyobraźnia Williamsa ujęły go wiele lat temu. - Mam chyba jego wszystkie płyty - powiedział Herdzin.

Zobacz też: W tonacji kina na moje.polskieradio.pl >>>

Polski kompozytor przyznał, że analizował wszystkie partytury Williamsa i bardzo mocno wpłynęło to na kształtowanie się jego artystycznego języka. Do audycji "Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki" przyniósł ze sobą album z muzyką do filmu "Sztuczna inteligencja". - To jeden z najmniej docenianych filmów Stevena Spielberga z muzyką Johna Williamsa. Za każdym razem, gdy go oglądam, łzy pojawiają się w oczach - powiedział Herdzin.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Zbigniewa Krajewskiego z Krzysztofem Herdzinem.

tj

Czytaj także

Monika Borzym: nie mam czasu na kompromisy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 19:55
- Pozwala mi to zachować otwartą głowę i spędzać czas na tym, co jest naprawdę ważne. To jest moje miejsce, moja głowa i spokój - powiedziała w radiowej Jedynce Monika Borzym. Ta jazzowa wokalistka wydała właśnie swoją drugą płytę pt. "My place".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorota Osińska: moim guru jest Barbra Streisand

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 11:47
- Nie tylko pod względem śpiewania, ale przede wszystkim jeśli chodzi o osobowość. Porywa mnie w sposób absolutny również jako aktorka - mówiła w Jedynce Dorota Osińska, piosenkarka i aktorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urszula Dudziak: Chopin był jazzmanem

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2013 07:00
Słynna wokalistka lubi słuchać Chopina. Urszula Dudziak jest pewna, że gdyby pianista żył obecnie, to miałby zespół jazzowy.
rozwiń zwiń