Danny i jego ferajna, czyli "Tortilla flat"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 23:59
To ta książka, wydana w 1935 roku, przyniosła Steinbeckowi sławę i rozpoznawalność. W Jedynkowych "Lekturach przed północą" wybrane fragmenty powieści czytał Adam Ferency.
Audio
Adam Ferency
Adam FerencyFoto: Wojciech Kusiński/PR

W niewielkim miasteczku Monterey, tuż po zakończeniu I wojny światowej żyje grupa paisanos, potomków hiszpańskich konkwistadorów. To lekkoduchy, których łączy głęboka pogarda do pracy, żyją więc z grabieży i resztek wyżebranych w restauracjach. Czas upływa im głównie na spaniu, zalecaniu się do kobiet i walce o najcenniejszy kruszec, czyli wino. Głównym bohaterem powieści jest Danny, mieszkający w dzielnicy Tortilla Flat, którego dom staje się miejscem spotkań jego przyjaciół, wiecznie głodnych jadła i przygód: Pilona, Pablo, Jezusa Marii, Wielkiego Joe Portugalczyka i Pirata.

John Steinbeck w Radiach Wolności - słuchaj archiwalnych wywiadów >>>

Adaptując na własny użytek tematy i konstrukcję legend o królu Arturze, Steinbeck stworzył w kalifornijskim miasteczku prawdziwy Camelot i zasiedlił go barwną gromadą rycerzy o manierach rodem z Rabelais’go.

Zapraszamy do wysłuchania wybranych fragmentów powieści "Tortilla Flat" w tłumaczeniu Jana Zakrzewskiego. Czyta Adam Ferency.

* John Steinbeck (1902 – 1968) – amerykański powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla 1962 za "realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych". Jego najbardziej znane powieści to "Grona gniewu", "Myszy i ludzie" i "Na wschód od Edenu".
W 1942 roku "Tortilla Flat" została przeniesiona na wielki ekran. W filmie wyreżyserowanym przez Victora Fleminga zagrał m.in. Spencer Tracy.