Johannes Hahn w Mińsku. Białoruś bliżej Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 15:35
- Po tym, co stało się na Ukrainie, Unia Europejska zaczęła inaczej postrzegać Aleksandra Łukaszenkę i chce przeciągnąć go na swoją stronę - oceniła korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Audio
  • Co Unia może zaproponować Białorusi? Rozmowa z korespondentką PR w Brukseli Beatą Płomecką (Świat w Jedynce/Jedynka)
Unijny komisarz do spraw polityki sąsiedztwa Johannes Hahn z szefem MSZ Białorusi Władimirem Matejem
Unijny komisarz do spraw polityki sąsiedztwa Johannes Hahn z szefem MSZ Białorusi Władimirem MatejemFoto: PAP/EPA/Tatyana Zenkovich

W czwartek i piątek w Mińsku przebywał unijny komisarz do spraw polityki sąsiedztwa Johannes Hahn. Wizyta nie przyniosła konkretów, ale prezydent Białorusi zadeklarował, że jest zainteresowany współpracą z Unią Europejską. Te rozmowy były o tyle ważne, że w kilku ostatnich latach Białoruś była wyłączona z programu Partnerstwa Wschodniego.

Korespondentka Polskiego Radia w Brukseli podkreśliła pożyteczną rolę, jaką Białoruś odegrała w łagodzeniu konfliktu na Ukrainie. - Aleksander Łukaszenka był gospodarzem rozmów w Mińsku, nie poparł aneksji Krymu, nie przyłączył się do rosyjskiego embarga na żywność pochodzącą z państw Unii. Stąd wzięło się inne podejście Wspólnoty do Białorusi - wyjaśniła Beata Płomecka.

KRYZYS UKRAIŃSKI: serwis specjalny >>>

Co Unia może zaproponować Białorusi? Czy kwestia łamania praw człowieka w tym kraju zejdzie na dalszy plan? Na te pytania odpowiada korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.

***

Tytuł audycji: Świat w Jedynce

Prowadził: Krzysztof Renik

Gość: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)

Data emisji: 18.04.2015 r.

Godzina emisji: 12.15

''

mj/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka pojawi się na unijnym szczycie w Rydze? ”Sprawa otwarta”

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 23:59
Białoruś chce "bardziej zrównoważonych" relacji z UE, ale to jeszcze nie zwrot w polityce Mińska - ocenił w Brukseli szef dyplomacji Łotwy Edgars Rinkeviczs.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mińsk: Łukaszenka przedstawił komisarzowi UE swoją wizję. Partnerstwo Wschodnie - "gospodarcze"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2015 21:45
Szef białoruskiego państwa uważa, że należy zmienić format Partnerstwa Wschodniego. Aleksander Łukaszenka w trakcie spotkania z komisarzem UE ds. polityki sąsiedztwa, powiedział jednocześnie, że Białoruś jest zainteresowana poszerzeniem współpracy z Zachodem.
rozwiń zwiń