Raport ws. Litwinienki. Ekspert OSW: zły moment dla Rosji

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 14:38
- To, co pojawiło się w raporcie dotyczącym śmierci Litwinienki, nie było specjalnym zaskoczeniem - uważa dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Raport ws. Litwinienki. Ekspert OSW: zły moment dla Rosji (Świat w Radiowej Jedynce)
Kreml, zdjęcie ilustracyjne
Kreml, zdjęcie ilustracyjneFoto: Ana Paula Hirama/flickr/CC0

Z brytyjskiego śledztwa wynika, że prezydent Władimir Putin prawdopodobnie zaaprobował operację FSB przeprowadzoną w celu zabicia b. rosyjskiego agenta Aleksandra Litwinienki w Londynie w 2006 roku. Według Kremla "takie quasi-śledztwa" grożą zatruciem stosunków dwustronnych.

Czytaj dalej
putin 1200
Jurij Felsztyński: Putin zaplanował zabójstwo doskonałe

Dr Kardaś zauważył, że wątek zabójstwa Litwinienki pojawił się już wcześniej w depeszach WikiLeaks. - W kręgach dyplomatycznych nie było wątpliwości, że rosyjskie służby specjalne są za to odpowiedzialne. Nie sądzę, że w kontekście jakościowym nastąpiła zmiana postrzegania tego zdarzenia - zaznaczył gość Jedynki.

Według eksperta OSW to, że raport pojawia się w momencie, gdy Rosja ma poważne problemy i jest dodatkowym czynnikiem konfliktującym całokształt rosyjskiej agendy ze światem zewnętrznym. - Rosja próbuje łagodzić retorykę i swoje działania. Pojawiają się sygnały, że jest gotowa do zawarcia jakiegoś kompromisu wokół tego, co się dzieje na Ukrainie. Liczy też na to, że gotowość do kompromisu mogłaby się spotkać z przychylną reakcją UE czy USA w kontekście zniesienia sankcji. Rosjanie wyczuwają, że pojawi się wyjątkowa szansa na doprowadzenie do zwrotu w polityce - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także rozmowa z dr. hab. Jurijem Felsztyńskim, historykiem, współautorem (razem z Aleksandrem Litwinienką) słynnej książki "Wysadzić Rosję" oraz materiał korespondentki Polskiego Radia w Brukseli Beaty Płomeckiej dotyczący brytyjskiego raportu ws. śmierci Litwinienki.

Ponadto rozmowa z Witoldem Repetowiczem, ekspertem Defence24.pl o sytuacji w Afganistanie oraz rozmowa z Jerzym Haszczyńskim, komentatorem dziennika "Rzeczpospolita" o sytuacji w Tunezji.

***

Tytuł audycji: Świat w Jedynce

Przygotował: Agata Kasprolewicz

Goście: dr hab. Jurij Felsztyński (historyk), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Witold Repetowicz, ekspert Defence24.pl, Jerzy Haszczyński, komentator dziennika "Rzeczpospolita"

Data emisji: 23.01.2015

Godzina emisji: 12.11

to/asz

Czytaj także

Putin winny śmierci Litwinienki? "Pierwszy raz powiedziano to oficjalnie"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 20:02
Zdaniem Marii Przełomiec, autorki programu "Studio Wschód" w TVP Info, wyniki brytyjskiego śledztwa ws. zabójstwa Aleksandra Litwinienki osłabią pozycję Władimira Putina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierć Litwinienki. Rosja oburzona brytyjskimi wnioskami ze śledztwa

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 18:50
Rosyjskie media wiele uwagi poświęciły brytyjskiemu raportowi w sprawie śmierci Aleksandra Litwinienki.
rozwiń zwiń