Tajemnicze zaginięcia księgarzy w Hongkongu. Byli niewygodni dla Pekinu

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2016 14:30
- Ludzie tak po prostu nie znikają - powiedziała Claudia Mo, polityk z Hongkongu o sprawie zaginionych księgarzy, którzy publikowali treści nieprzychylne Chinom.
Audio
  • Problemy Państwa Środka. Hongkong i Tajwan odwracają się od Chin (Świat w radiowej Jedynce)
Mieszkańcy Hongkongu już wyrażali na ulicach swoją dezaprobatę dla działań Pekinu
Mieszkańcy Hongkongu już wyrażali na ulicach swoją dezaprobatę dla działań PekinuFoto: flickr/Pasu Au Yeung/ (CC BY 2.0)

Państwo Środka ma problemy. Tempo wzrostu gospodarczego w Chinach jest najwolniejsze od 25 lat, na Tajwanie wybory wygrała kandydatka demokratów i zapowiedziała ukrócenie wpływów Chin na wyspie, a w Hongkongu rok po antychińskich protestach wybucha skandal - w tajemniczych okolicznościach zaczynają znikać księgarze, publikujący pozycje krytyczne wobec władz w Pekinie. 

Te książki były wydawane i sprzedawane od dawna - powiedziała w rozmowie z Agatą Kasprolewicz Claudia Mo, dziennikarka i polityk z Hongkongu. Dlaczego zatem dopiero teraz Pekin się nimi zainteresował? Jak tłumaczy Mo, ma chodzić o nowy, niewydany jeszcze tytuł o miłosnych podbojach prezydenta Xi Jinpinga z czasów młodości. 

Dziennikarka nie ma wątpliwości, że za zniknięciami księgarzy stoją władze w Pekinie. - Ludzie tak po prostu nie znikają, a potem nie wysyłają dziwnych wiadomości, że u nich wszystko w porządku - zauważyła Mo. 

Także prof. Bogdan Góralczyk, sinolog i politolog UW, zwraca uwagę, że zniknięcia księgarzy mają znamiona porwań. Przypomniał, że na przełomie października i listopada zniknęło czterech księgarzy, teraz jest nowa odsłona tajemniczych zaginięć. 

Jego zdaniem Chiny są podminowane i uderzają, gdzie tylko się da. 13 stycznia odbyła się narada najważniejszych osób w państwie i wynika z niej, że była próba zamachu stanu na Xi Jinpinga.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o problemach Państwa Środka i antychińskich nastrojach w Hongkongu i na Tajwanie. 

W dalszej części audycji o wyborach prezydenckich w USA mówił prof. Bohdan Szklarski, a korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski przedstawił w relacji najnowsze informacje w sprawie zabójstwa opozycjonisty Borysa Niemcowa. Na koniec Beata Płomecka z Brukseli skomentowała ostatnie działania europejskich państw w obliczu kryzysu imigracyjnego. 

***

Tytuł audycji: Świat w Jedynce

Przygotował: Agata Kasprolewicz

Goście: Claudia Mo (dziennikarka, polityk z Hongkongu), prof. Bogdan Góralczyk (sinolog, politolog UW), prof. Bohdan Szklarski (amerykanista UW i Collegium Citivas), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)

Data emisji: 30.01.2015

Godzina emisji: 12.10

fc/pg

Czytaj także

Walka o demokrację. "Parasolkowa rewolucja" w Hongkongu

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 13:15
Mieszkańcy Hongkongu walczą o prawdziwą demokrację. O ich walce opowiadał w radiowej Jedynce prof. Michael Davis z miejscowego uniwersytetu.
rozwiń zwiń