X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wieloetniczne i wielonarodowe Niemcy. Kogo wybiorą?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 14:53
Nadal w kategoriach problemu, ale też coraz częściej jako "bonusu", można mówić o tureckiej imigracji w Niemczech.
Audio
  • Marta Zawilska-Florczuk o tureckiej mniejszości w Niemczech (Świat w Radiowej Jedynce)
  • "Niemcy kraj imigrantów - kryzys Multi Kulti". Relacja Michała Strzałkowskiego
  • Udział Polaków w życiu społeczno-politycznym Niemiec - relacja Krzysztofa Renika (Więcej świata/Jedynka)
Turcy w Niemczech
Turcy w NiemczechFoto: PAP/EPA/Archiwum/BORIS ROESSLER

Trwa wspólna akcja Radiowej Jedynki, Ośrodka Studiów Wschodnich im. M. Karpia oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. "Niemcy przed wyborem". Projekt ma na celu przybliżenie tematyki niemieckiej tuż przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się u naszych zachodnich sąsiadów 22 września.

Marta Zawilska-Florczuk z Ośrodka Studiów Wschodnich podkreśliła, że Niemcy mają z problem z mniejszością turecką. Chociażby dlatego, że Turcy są największą grupą imigrantów. Przodują też w informacjach nt. nieudanej integracji. - Niewielu z nich zna język niemiecki. Stwarza to problemy w rynku pracy i w edukacji - powiedziała Zawilska-Florczuk. Z drugiej strony w niemieckiej kulturze, polityce i gospodarce pojawia się coraz więcej osób pochodzenia tureckiego. - Odnoszą sukcesy, są rozpoznawalne i akceptowane - powiedziała.

Ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich zgodziła się z poglądem, że bez tureckiej imigracji, niemiecka gospodarka nie byłaby w stanie funkcjonować. - Gdyby nie sprowadzanie pracowników w latach 50. i 60. Niemcy nie osiągnęłyby swojego cudu gospodarczego, którym szczycą się do dziś - powiedziała. Wtedy jednak nie myślano, że zostaną oni w Niemczech. Dlatego nie było żadnej polityki integracyjnej. Rozpoczęła się ona dopiero pod koniec lat 90. – Na serio istnieje od czasu rządów koalicji chadeków i socjaldemokratów - wyjaśniła Marta Zawilska-Florczuk.

Niemcy przed wyborem. Postulaty socjalne wygrają z reformami? >>>

Widoczne już pierwsze jej efekty np. coraz więcej osób pochodzenia tureckiego uczy się języka niemiecka. Z kolei politycy niemieccy promują ideę przyjmowania niemieckiego obywatelstwa. - Integracja zmierza do tego, żeby cudzoziemcy całkowicie się asymilowali - wyjaśniła Zawilska-Florczuk.

Obecnie wszystkie największe partie polityczne w Niemczech mają w swoim programach punkty dotyczące imigrantów. Różnią się głównie w kwestii przyznawania podwójnego obywatelstwa.

Są też w Niemczech ruchy antyimigracyjne. Bardzo głośno było ostatnio w mediach niemieckich o protestach ws. budowy ośrodka dla azylantów.  Protesty inicjowała NPD, partia radykalnie prawicowa. Reprezentuje ona jednak marginalną cześć sceny politycznej.

Z Martą Zawilską-Florczuk rozmawiał Krzysztof Renik

Tematyka niemiecka pojawiać się będzie w Pierwszym Programie Polskiego Radia przez 5 kolejnych sobót, od 24 sierpnia do 21 września w audycjach "Sygnały dnia” (godz. 6.00-9.00) i "Świat w Radiowej Jedynce" (godz. 12.00-13.00). W programach wezmą udział eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Turecki protest w Niemczech: Taksim jest wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2013 08:49
Około 40 tys. osób demonstrowało w Kolonii w zachodnich Niemczech przeciwko działaniom rządu Turcji, który brutalnie rozprawia się z uczestnikami protestów w Stambule.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kanclerz Kohl chciał pozbyć się Turków z Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 06:45
Kanclerz Niemiec Helmut Kohl krótko po objęciu władzy w 1982 roku, chciał usunąć z kraju połowę żyjących tam Turków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy przed wyborem. Postulaty socjalne wygrają z reformami?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 16:57
Niemcy przygotowują się do wyborów. Elementem przedwyborczych dyskusji jest m.in. ocena pakietu reform o nazwie Agenda 2010, reform znanych również pod nazwą Hartz IV.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy stawiają na wiatr i na słońce

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 16:39
- Odnawialne źródła energii w Niemczech bardzo szybko się rozwijają. Z około 5 proc. w 2000 roku wzrosły już do 23 proc. Fotowoltaika i wiatraki na lądzie i morzu mają duży potencjał wzrostu - mówi w Jedynce Rafał Bajczuk, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń