X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Biseksualność to dezorientacja? Wszystko o orientacjach seksualnych

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 15:41
Orientacja seksualna może przysporzyć w równym stopniu radości, co i smutku. O różnych ich rodzajach, jak i zaburzeniach wokół nich rozmawialiśmy w ostatnim odcinku audycji „Kochaj się”.
Audio
  • Wszystko o orientacjach seksualnych - rozmowa Ewy Wanat i dra Andrzej Depko (Kochaj się/ Jedynka)
Biseksualność to dezorientacja? Wszystko o orientacjach seksualnych
Foto: Glow Images/East News

Mamy, jak podkreśla seksuolog, wyłącznie trzy orientacje seksualne: heteroseksualna, oznaczająca ukierunkowanie emocji i popędu w stosunku do osoby o odmiennej do naszej płci, homoseksualna, oznaczająca ukierunkowanie emocji i pociągu seksualnego na osobników tej samej płci, co nasza oraz biseksualna, oznaczająca, że nasze emocje i popęd będą kierunkowane w różnym stopniu na obydwie płci. O ile orientacje hetero i homoseksualna są dosyć jasne w rozróżnieniu, to biseksualność może mieć różne odcienie i różny stopień nasycenia. – Przybiera ona bogactwo różnych form w siedmiostopniowej skali od zera do 6 – mówi dr Andrzej Depko.

Jak przypomniała Ewa Wanat często słyszymy powszechny pogląd, zgodnie z którym wszyscy jesteśmy biseksualni. – To nieprawda – odpowiada krótko seksuolog. Słuchacze na początku audycji zapytali czy orientacja seksualna jest nam dana od urodzenia czy można na nią wpłynąć lub ją zmienić? – Zarówno orientacja, jak i tożsamość płciowa są rzeczami wrodzonymi – mówi dr Depko. Orientacja, która kształtuje się jeszcze w okresie życia płodowego, jest zakodowana w naszych centrach seksualnych w mózgu. – Zwykle informacja zawarta w tych centrach ujawnia się, gdy wchodzimy  w okres dojrzewania, gdy budzi się nasz popęd seksualny – dodaje seksuolog.

Specjalista podkreśla, że nie mamy na orientację seksualną żadnego wpływu. Nie można się zarazić homoseksualizmem, jak również nie można się go pozbyć poprzez terapie reparacyjne. Każdy może się powstrzymać od zachowań seksualnych, co nie znaczy, że pozbyliśmy się naszych zachowań seksualnych. – Orientacja jest czymś stałym i niezmiennym – podkreśla dr Depko. Możemy ten stan akceptować albo wypierać, ale nie jesteśmy go w stanie zmienić.

W internecie istnieje ruch, który próbuje stworzyć czwartą orientację seksualną, którą miałaby być aseksualność. – Osoby optujące za tą orientacją nie do końca orientują się w istocie zagadnienia, bowiem aseksualność oznacza brak ukierunkowania popędu seksualnego i emocji. Jest to zaburzenie – tłumaczy dr Depko.

Posłuchaj całej rozmowy na temat orientacji seksualnych.

Zobacz więcej na temat: homoseksualizm seks
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od kiedy edukacja seksualna? WHO: od 4. roku życia

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 09:19
Dzieci od najmłodszych lat powinny być poddane edukacji seksualnej. Zdaniem "Rzeczpospolitej" takie wnioski płyną z wczorajszej konferencji współorganizowanej przez resorty edukacji i zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wierność i zdrada: dwie strony tego samego medalu?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 15:11
- Wierność i zdrada są awersem i rewersem tego samego medalu, któremu na imię relacja - twierdzi dr Andrzej Depko. Mogłoby się wydawać, że do tego, by kogoś zdradzić potrzebna jest namiętność, ale jak się okazuje nie jest to konieczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaburzenia erekcji to dzwonek alarmowy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 19:14
Zanim pojawi się zawał lub udar, to pojawiają się zaburzenia erekcji. Dlatego panowie nie powinni wstydzić się iść do lekarza z tym problemem.
rozwiń zwiń