Dziejopisarze powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 12:00
O powstaniu pisano bardzo dużo jeszcze w czasie jego trwania. Po jego upadku również powstały setki dzieł poświęconych zmaganiom polsko-rosyjskim. W audycji wspominamy imponujący dorobek polskich historyków.
Audio
  • Dziejopisarze powstania styczniowego (Kronika powstania styczniowego/Jedynka)
Scena z powstania styczniowego, obraz Tadeusza Ajdukiewicza z 1875 roku
Scena z powstania styczniowego, obraz Tadeusza Ajdukiewicza z 1875 rokuFoto: Wikipedia/Public Domain

Na 100. rocznicę w 1963 roku prof. Eligiusz Kozłowski przygotował ogromną bibliografię dotyczącą powstania. Liczyła 10 tysięcy pozycji. Dziś o powstaniu styczniowym można by z pewnością znaleźć co najmniej drugie tyle książek, artykułów, szkiców, a także audycji radiowych i telewizyjnych. My też dokładamy swoją cegiełkę do tej wielkiej bibliografii.

Kronika powstania styczniowego >>> Poprzednie odcinki

Nasz powstańczy serial liczy już 57 audycji, jesteśmy zatem rekordzistami radiowymi. W jednej z poprzednich audycji prezentowaliśmy Walerego Przyborowskiego, autora kilkunastotomowej historii powstania. Prof. Stefan Kieniewicz w swym wielkim dziele "Powstanie Styczniowe" cytował Przyborowskiego 114 razy. My cytowaliśmy profesora Kieniewicza też co najmniej ze sto razy, bo po prostu profesor Stefan Kieniewicz był, jest, i długo chyba będzie najwybitniejszym dziejopisarzem naszego narodowego zrywu.

Historia w Polskim Radiu >>>

W audycji przypomnimy dorobek naukowy związany z Powstaniem Styczniowym nie tylko prof. Kieniewicza, ale i prof. prof. Franciszki Ramotowskiej, Eligiusza Kozłowskiego oraz Wiesława Cabana. Zapraszają Dorota Truszczak, dr Janusz Osica i red. Andrzej Sowa.

(ag, pg)

Czytaj także

Rok 1863 skończył się. Pierwszy powstańczy rok

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 18:27
1863 - rok klęski i nadziei. Stoczono w tym czasie około tysiąca bitew, przeciętnie po trzy dziennie. Wiele z nich nasi powstańcy przegrali. Wielu powstańców zginęło w tych bitwach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tylko nieliczni powstańcy doczekali wolnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 12:01
W 1918 roku żyło jeszcze trzy i pół tysiąca powstańców styczniowych. Nie jest to liczba duża, skoro przez szeregi powstańcze przewinęło się ponad 100 tysięcy, najczęściej młodych ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Styczniowe - po roku walki

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 14:28
"Powstanie polskie, któremu w dniu 22 stycznia minął rok, zbliża się ku końcowi – co do tego nie ma wątpliwości. Upadło ono i moralnie i materialnie. Jego stronę moralną zabiła nasza dalekowzroczna polityka, zaś stronę materialną zdruzgotała siła naszego dzielnego wojska". – napisał w swoich raportach gen. Mikołaj Pawliszczew – carski donosiciel z Warszawy.
rozwiń zwiń