X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powstaniec jak Janosik. "Łupił Rosjan bez skrupułów”

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 12:00
Oddział płk. Apolinarego Kurowskiego napadł na rosyjską komorę celną w Sosnowcu. Była to najbardziej spektakularna akcja tego typu w czasie powstania styczniowego.
Audio
  • Powstaniec, który zorganizował skok na rosyjską kasę
Apolinary Kurowski
Apolinary KurowskiFoto: Cyfrowa Biblioteka Narodowa

Jak mówił redaktor Andrzej Sowa, Apolinary Kurowski był człowiekiem doświadczonym. - Zanim przystąpił do prawdziwej walki, napadał na rosyjskie kasy finansowe. Nie miał skrupułów, bo przecież były to pieniądze złupione przez Rosjan Polakom - opowiadał Andrzej Sowa.
Kasy te, jak tłumaczył historyk dr Janusz Osica, w zasadzie nie obracały wielkimi pieniędzmi. - Tym razem chodziło jednak o komorę celną w Sosnowcu, gdzie była też broń i konie. A także, niestety, spory oddział Rosjan, którzy bronili tego posterunku - opowiadał ekspert w radiowej Jedynce.  

>> Powstanie styczniowe - serwis specjalny Polskiego Radia
Oddział pułkownika Kurowskego liczył 150 osób. Później dołączyli kolejni konspiratorzy, w  tym kilkunastu górników, którzy świetnie znali tamten teren. - Konnica pozorowała atak na pobliski Modrzejów, gdzie stacjonował spory oddział rosyjski. Reszta pojechała pociągiem na miejsce. To była partyzancka wersja jazdy na gapę, a pociąg został uprowadzony. Dodatkowo opancerzono go, a w wagonach wykonano otwory strzelnicze. Był to bez wątpienia pierwszy pociąg pancerny na ziemiach polskich - mówił dr Osica.
Walka trwała trzy godziny, a zwycięstwo powstańców było całkowite. - Wzięli 30 jeńców, zdobyli ponad 40 koni, kilkadziesiąt karabinów i, co najważniejsze, 100 tysięcy rubli w złocie. A to już była solidna suma. Nie wzgardzili też znalezionym na miejscu tytoniem - dodał Janusz Osica.

Co stało się ze złotem i jakie straty ponieśli Polacy? Zapraszamy do wysłuchania audycji. W "Kronice Powstania Styczniowego" ponadto m.in. o pismach powstańczych wydawanych przez Agatona Gillera - założyciela "Strażnicy", "Ruchu" i "Wiadomości z pola walki". Tytuły te zawierały wiadomości dobre i złe, ale zawsze prawdziwe. Były niewątpliwym sukcesem powstańców.

Na audycję zapraszają Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.

ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Albo powstanie, albo kamasze

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 12:26
W 150. rocznicę powstania styczniowego Jedynka przygotowała cykl audycji poświęcony temu najdłuższemu w dziejach Polski zrywowi wolnościowemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed branką poszli do kościołów, potem zniknęli

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 08:32
Warszawska młodzież spodziewała się przymusowego wcielenia do armii rosyjskiej, w przeddzień wybuchu powstania styczniowego. - 14 stycznia 1863 r. gremialnie odwiedzali kościoły, po czym nastąpił exodus – opowiada Andrzej Sowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sposobem na Moskala była tylko partyzantka"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 09:05
Jedyną nadzieją Polaków walczących w powstaniu styczniowym była wojna partyzancka. - Niestety w warszawskim garnizonie skupione były bardzo silne oddziały rosyjskie - mówił w audycji "Kronika Powstania Styczniowego” historyk Janusz Osica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marian Langiewicz: pierwszy dyktator powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 12:26
- Był nim przez dwa tygodnie. Szkoda, że nie dłużej. Byłoby z niego wiele pożytku - powiedział w audycji "Kronika Powstania Styczniowego” w radiowej Jedynce redaktor Andrzej Sowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa pod Węgrowem jak polskie Termopile

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 10:39
Nikt nie jest w stanie policzyć, ile bitew stoczono podczas powstania styczniowego. Jedną z większych była bitwa pod Węgrowem.
rozwiń zwiń