X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Honor powstańca ponad interesem narodowym?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 12:04
- Śmierć Bobrowskiego w sposób decydujący nie mogła zaważyć na losach powstania styczniowego, ale strata była bolesna. Pamiętajmy, że zginął bardzo wartościowy, bardzo utalentowany człowiek, którego niełatwo było zastąpić - mówi o Stefanie Bobrowskim dr Janusz Osica.
Audio
  • Śmierć Stefana Bobrowskiego i losy kwietniowych bitew - Kronika Powstania Styczniowego (cz. 15)
Zwiad powstańczy - obraz Antoniego Piotrowskiego
"Zwiad powstańczy" - obraz Antoniego PiotrowskiegoFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

12 kwietnia 1863 roku to dla Polaków dzień tragiczny - zginął Stefan Bobrowski, powstańczy naczelnik Warszawy, nieoficjalny premier polskiej podziemnej władzy. Padł nie z rąk Moskala, a Polaka, nie na polu walki, a w pojedynku.

Powstanie Styczniowe - serwis specjalny >>>

Stefan
Stefan Bobrowski

W pierwszej chwili Bobrowski odmówił sekundantowi urażonego hrabiego Adama Grabowskiego, ale na skutek szantażu uległ i stanął do pojedynku. - Były to czasy, gdy honor miał inną cenę niż dziś. Był wtedy bezcenny. Groźba jego utraty paraliżowała wielu. Plotka, oszczerstwo godziły w honor Bobrowskiego równie dotkliwie, co kula. Szkoda jednak, że zbyt poważnie potraktował groźbę człowieka, który sam nie zasługiwał na miano honorowego - opowiada historyk dr Janusz Osica.
Hrabia Adam Grabowski bowiem kradł pieniądze przeznaczone na cele powstańcze. - Śmierć Bobrowskiego w sposób decydujący nie mogła zaważyć na losach powstania, ale strata była bolesna. Pamiętajmy, zginął bardzo wartościowy, bardzo utalentowany człowiek, którego niełatwo było zastąpić - dodaje historyk w rozmowie z Dorotą Truszczak.

Jakie inne wyjście miał Bobrowski? Posłuchaj całej "Kroniki Powstania Styczniowego"!
W kwietniu tego roku miały jeszcze miejsce inne wydarzenia - trzy mocarstwa: Anglia, Francja i Austria wysłały noty dyplomatyczne do Petersburga, a na mocy manifestu carskiego Rosja udzieliła powstańcom styczniowym amnestii. - Wojna dla Rosji była absolutnie niewskazana. Minister wojny stwierdzał bez ogródek, że wobec ograniczonych możliwości mobilizacyjnych i braku uzbrojenia, Rosja nie mogłaby prowadzić wojny - przypomina redaktor Andrzej Sowa.
Powstańcy zbojkotowali propozycję amnestii. - Rosjanie jednak wypełnili w ten sposób oczekiwanie zachodnich aliantów, dali im szansę wycofania się z honorem ze sprawy.

Jakie były dalsze losy hrabiego Grabowskiego? Jakie bitwy stoczono w kwietniu 1863 roku?

"Kronika Powstania Styczniowego" na antenie Jedynki w każdy wtorek o godz. 23.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komorowski: historię mamy jedną, przeszłość mamy wspólną

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 11:54
Prezydent Bronisław Komorowski zainaugurował obchody 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec dyktatury: Langiewicz w czółnie i więzieniu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 12:07
- Reakcja cara Aleksandra II na aresztowanie dyktatora powstania styczniowego była dla niego najlepszym komplementem. Radosny okrzyk "Langiewicz wziat!" świadczy o uwadze, jaką mu car poświęcał - opowiadał w Jedynce historyk dr Janusz Osica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weterani powstania, czyli oczko w głowie Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 10:31
Sam marszałek, w nagrodę za odwagę i męstwo, odznaczył tych "najdzielniejszych z dzielnych" orderem Virtuti Militari.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Mackiewicz – czerwony kapłan powstania

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 11:51
Ks. Antoni Mackiewicz był bardzo znanym przywódcą powstania na Litwie. Dzielnie dowodził swoim oddziałem, chociaż jego szlak bojowy rozpoczął się od… ucieczki żołnierzy.
rozwiń zwiń