X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Setny dzień powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 13:11
Z "bandami włóczykijów", jak powstańców nazywali Rosjanie, walczyła blisko 300-tysięczna armia, a szala zwycięstwa nie przechylała się w żadną stronę. 1 maja 1863 minęło sto dni zrywu.
Audio
  • O majowych wydarzeniach 1863 roku opowiadają dr Janusz Osica i redaktor Andrzej Sowa (Kronika Powstania Styczniowego (odc.18) /Jedynka)
Ilustracja bitwy pod Kobylanką
Ilustracja bitwy pod KobylankąFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

- Po stronie polskiej były sukcesy pojedyncze, okazjonalne, które potem zamieniały się w klęski. Tak się stało właśnie 1 maja, podczas bitwy pod Kobylanką. 800 powstańców wyposażonych w broń i amunicję zwyciężyło Rosjan; sukces był pełen, ale gen. Jeziorański pozostał w tym miejscu, jakby zapraszając Moskali do rewanżu - komentują w Jedynce dr Janusz Osica i redaktor Andrzej Sowa.

W drugim starciu Polacy także byli górą, jednak potem Antoni Jeziorański wycofał oddział do Galicji, następnie wrócił w Lubelskie i w tych manewrach wygubił sporą część oddziału. - Niestety taka była norma: najpierw pospolite ruszenie, potem walka, a następnie rozproszenie oddziału. Tak stało się też w tym wypadku i słowo kompromitacja jest tu jak najbardziej na miejscu - przyznaje redaktor Sowa.

Powstanie Styczniowe - serwis specjalny >>>

Kiedy 22 stycznia 1863 rozpoczynało się powstanie styczniowe, nikt nie wierzył, że potrwa tak długo. Mała też była wiara Polaków w powodzenie kampanii. - Oni mieli świadomość, że ta walka nie ma szans na zwycięskie rozegranie militarne. Psychologowie twierdzą, że jeśli żołnierz walczy bez wiary w zwycięstwo, ma kilkakrotnie mniejsze szanse niż ten walczący z wiarą - podkreśla dr Janusz Osica.

5 maja 1863 roku w bitwie pod Krzykawką zginął Francesco Nullo, który przybył do Polski z grupą ochotników, by wesprzeć powstańców, a na Litwie padł Ludwik Narbutt. I nie był to koniec powstańczych klęsk...

Czym się zasłużył Marcin Maciej Borelowski, ps. Lelewel? Jak działania gen. Jeziorańskiego ocenia prof. Wiesław Caban? I jak przebiegła, na początku maja 1863 roku, próba ponownego przystąpienia do powstania Ludwika Mierosławskiego?

Kronika Powstania Styczniowego to 52 audycje nadawane raz w tygodniu od stycznia do końca grudnia 2013 roku. Autorzy: Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Lorenc: "Rok 1863" w hołdzie powstańcom

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 15:28
- Żywot tego filmu będzie prawdopodobnie dłuższy niż przed wojną, kiedy były dwie lub trzy projekcje – powiedział w radiowej Jedynce kompozytor Michał Lorenc o premierze filmu "Rok 1863".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Honor powstańca ponad interesem narodowym?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 12:04
- Śmierć Bobrowskiego w sposób decydujący nie mogła zaważyć na losach powstania styczniowego, ale strata była bolesna. Pamiętajmy, że zginął bardzo wartościowy, bardzo utalentowany człowiek, którego niełatwo było zastąpić - mówi o Stefanie Bobrowskim dr Janusz Osica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stuletnia Pani Isia i jej sposób na długowieczność

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 10:00
Zaśpiewanie tej jubilatce "sto lat" byłoby niewątpliwym nietaktem. W tym roku bowiem obchodziła swoje setne urodziny.
rozwiń zwiń