Mrzonka, czy realna szansa? Zachód na pomoc powstańcom

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 15:40
Gdzie miały uderzyć sprzymierzone mocarstwa? Jak zachowałaby się Rosja po przegranej wojnie krymskiej. Czy oddziały partyzanckie stanowiłyby wsparcie dla regularnego wojska francuskiego lub brytyjskiego?
Audio
  • Mrzonka, czy realna szansa? Zachód na pomoc Polsce (Jedynka/Kronika Powstania Styczniowego)
Francuska kawaleria. Obraz z drugiej połowy XIX wieku
Francuska kawaleria. Obraz z drugiej połowy XIX wieku Foto: Wikipedia/Public Domain

Powstanie styczniowe - serwis specjalny >>>

W listopadzie 1863 roku powstanie styczniowe trwa już prawie 10 miesięcy. Trwanie jest zresztą największym sukcesem powstańców. Natomiast największą klęską Moskali jest fakt, że przez prawie rok najpotężniejsza armia świata nie potrafiła pokonać bezbronnych Polaków.

Kronika Powstania Styczniowego - posłuchaj poprzednich odcinków >>>

Polscy powstańcy walczyli, bo liczyli na europejską pomoc. Gdyby nie Romuald Traugutt, ostatni dyktator powstania styczniowego, ich walki zakończyłoby się z pewnością już jesienią 1863 roku. Wielu historyków tamtego okresu twierdzi, że interwencja Zachodu była na wyciągnięcie ręki, bo przecież mocarstwa zachodnie wystąpiły kilka lat wcześniej przeciwko Rosji walcząc z nią na Krymie. Formalnie pomagały Turcji, a faktycznie walczyły o swoje interesy. Czy miały je w Polsce?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Kronika Powstania Styczniowego w radiowej Jedynce we wtorki po godz. 23.10 i w niedziele po godz.15.00, od stycznia do końca grudnia 2013 roku. Autorzy: Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.

Czytaj także

Państwo w państwie. Cztery policje powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 14:49
- Każda policja lubi się szarogęsić, ale bez niej byłoby jeszcze gorzej. Powstańcza policja była jak każda inna, nie lepsza, nie gorsza. Chyba jednak bardziej skuteczna niż powstańcza armia - powiedział w "Kronice Powstania Styczniowego" redaktor Andrzej Sowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kronika Powstania Styczniowego. "Ideał sięgnął bruku"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 13:57
Generał Fiodor Fiodorowicz Berg był ostatnim namiestnikiem Królestwa Polskiego. Stłumił powstanie styczniowe. Wydarzenia po zamachu na jego osobę zainspirowały Cypriana Kamila Norwida do napisania wiersza "Fortepian Chopina".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościół w powstaniu styczniowym: "w jeżowych rękawiczkach"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 15:41
Około 30 księży zostało powieszonych lub rozstrzelanych, ponad stu skazano na katorgę, pięć razy więcej zesłano na Syberię. Jak napisał w książce "Powstanie styczniowe” prof. Stefan Kieniewicz, "ta grupa zawodowa poniosła ciężkie straty, bo też była szczególnie eksponowana, a władze stosowały wobec księży surowy wymiar kary".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie styczniowe: wymierna pomoc Poznania i Wielkopolski

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2013 21:23
Nie ograniczała się ona do wysyłania ochotników i zbiórek pieniędzy. Z poznańskiego poszły walczyć oddziały powstańcze, a niektóre stoczyły zwycięskie bitwy np. pod Ruszkowem, w której dowodził Józef Alojzy Seyfried, pomocnik handlowy z Poznania.
rozwiń zwiń