JedynkaSygnały Dnia 40 lat minęło
Section06

Posłuchaj

Ostatnio dodane
09'51 12 niewyspanych ludzi Wspomnienia Tadeusza Sznuka i Andrzeja Matula: "Red. Aleksander Tarnawski zrobił potworną zbieraninę. Wziął dwóch spikerów, redaktora muzycznego, archeologa, inżyniera, kilkanaście osób, które zupełnie do siebie nie pasowały. Ale on znał tych ludzi i wiedział dobrze, co oni potrafią" - mówił Tadeusz Sznuk.
19'35 Ekspres Wieczorny w Sygnałach 30 rocznica powstania popularnej warszawskiej popołudniówki. Redaktorzy gazety są gośćmi Sygnałów Dnia. Opowiadają o życiu w stolicy, o kryminalnych sensacjach, o tym jak się tworzy gazetę.
05'32 Roznosiciel mleka Reportaż o roznosicielu mleka - Ryszard Pacholczyk, praca nocą, wielu mieszkańców czeka, jeszcze 350 l zostało. Autor Henryk Polak z Rozgłośni Polskiego Radia w Łodzi
13'49 Pierwsza kobieta - kapitan Rozmowa z Marią Kobylińską - matką kpt Żeglugi Wielkiej w spódnicy - Danuty Walas-Kobylińskiej, pierwszą kobietą w tym zawodzie. 30 lat temu przyjęto ją do pracy. Na początku jako chłopiec okrętowy pracowała na holowniku. Teraz dowodzi statkiem "Uniwersytet Toruński" o nośności 52 tys. ton.
09'10 Dzień Matki Tadeusz Sznuk zaprosił do studia swoją mamę: "Nie uprzedzałem mamy, jakie będą pytania. - mówi. "Pamiętam pewne rzeczy z okresu Twojej młodości, ale nie bój się - nie będę ich przypominać" - mówiła mama Tadeusza Sznuka. Gościem programu był też Krzysztof Kolberger. Czytał wiersze dla mam, m.in "Do Matki" - wiersz J. Słowackiego.
17'30 Jerzy Janicki o "Polskich Drogach" Dlaczego uśmiercił Pan obu bohaterów? - pytał gościa Sławomir Szof. "Chciałem, aby ten serial oglądało pokolenie ludzi młodych, musiałem się odnieść do uczuć. Nie ma w Polsce rodziny, która nie straciła kogoś, chciałem aby oni odczuli okrucieństwo tej wojny, tak jak myśmy odczuwali" - mówił autor scenariusza filmu.
06'27 Polskie Drogi Gośćmi "Sygnałów Dnia" byli: Kazimierz Kaczor aktor i Jerzy Janicki, autor scenariusza słynnego polskiego filmu o II Wojnie Światowej.
07'01 Jak się woła na owcę Bronisław Łukaszczyk jest bacą od 26 lat. To postać znana w okolicach Sanoka - mówił Antoni Mielniczuk. "Owce powinno się paść od wschodu do zachodu Słońca. Bo owca powinna se oddychać świeżym powietrzem tak, jak my". Jak się woła owce, żeby przyszła - pytał dziennikarz. - "Woła po nazwisku np. Maryśka."
08'42 Wanda Rutkiewicz na Mount Everest "Bardzo miło powitał mnie na pokładzie samolotu kapitan, który w momencie przekraczania wysokości Mount Everest-u ogłosił, że jestem na pokładzie i mogłam zobaczyć, jak ta góra wygląda z góry" - mówiła w studiu Wanda Rutkiewicz. Co widać z tego najwyższego miejsca na Ziemi - pytał dziennikarz.
04'36 Amadeusz "To jest szuka, która odniosła kolosalny sukces nie tylko wśród publiczności, ale również wśród krytyków" - mówił Roman Polański. "Jest to szuka, która znakomicie obrazuje pewne procesy, zachodzące w każdym z nas.- stwierdził z kolei Tadeusz Łomnicki. Rozmowa Tadeusza Fredro-Bonieckiego.
01'10 Marek Kondrat gościem Sygnałów Marek Kondrat o aktorstwie i roli w sztuce "Kubuś Fatalista i jego pan". Rozmawia Bogusław Sobczuk
13'54 O piosenkach i rolach aktorskich Gośćmi Andrzeja Matula byli: Maria Koterbska i jej syn Roman Frankl
06'59 "Ślub" Jerzego Grzegorzewskiego "Studiowałem w szkole plastycznej w łodzi i moja fascynacja teatrem zaczęła się od Witkiewicza, najpierw jako malarza a potem jako pisarza. I nawet wtedy realizowałem "Szewców" Witkacego z kolegami ze szkoły. Teraz wracam do tego, od czego zaczynałem" - mówił w rozmowie Jerzy Grzegorzewski.
05'01 Gustaw Holoubek o "Nocy Listopadowej" "Jestem daleki od akceptowania wszelkich zmian, które wypaczałyby w jakiś sposób sens utworu, zwłaszcza jeśli dotyczy to klasyki, w tym wypadku jestem całkowicie spokojny" - mówił Gustaw Holoubek.
16'10 Relacja z dworca Centralnego "Zupka jest, befsztyk wiejski w barze na dworcu i tam już sobie ludzie zajadają, nam nie udało się już zmieścić, w związku z tym przyszliśmy do pani naczelnik - opowiadał Andrzej Matul.
06'48 "Wino jest jak piękna kobieta" "Znajdujemy się 5 kondygnacji pod ziemią, w głębokich tunelach, gdzie są wielkie beczki dębowe, zbiorniki metalowe i w nich leżakuje wino" - mówił Edmund Kośnik z Centralnych Piwnic Win Importowanych w Toruniu, gość Jacka Kurzawskiego z rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy.
03'26 Najsilniejszy człowiek w Polsce Andrzej Matul rozmawia ze sportowcem roku 1975 - Zygmuntem Smalcerzem
09'48 Spotkanie z Ireną Santor "Jestem uczennicą liceum w Lublinie, bardzo lubię panią Irenę Santor, można powiedzieć, że kocham ją ponad życie, bez pani Santor nie mogę dosłownie żyć - napisała słuchaczka "Sygnałów Dnia", Bożena Flis. Redakcja spełniła jej marzenie i zaaranżowała spotkanie fanki z piosenkarką w studiu Polskiego Radia w Lublinie.
14'05 Czy mówisz po Polsku? Tydzień Kultury Języka Polskiego. Rozmowa Andrzeja Jaroszewskiego z Szymonem Kobylińskim i Andrzejem Markowskim z Inst. Języka Polskiego UW, który zaczynał wtedy swe spotkania na antenie radiowej.
12'33 Czy poród musi boleć? Doc. dr Longin Marianowski, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Bielańskiego o szkole rodzenia. Początki szkół rodzenia w Polsce? Czy szkolenie może zwiększyć świadomość kobiety na temat porodu? Czy pomoże to zniwelować ból? Rozmowę prowadził Lesław Nowak.
06'24 Dulska jak żywa Rozmowa Andrzeja Matula z Aliną Janowską o roli Dulskiej w filmie Jana Rybkowskiego i pracy w Teatrze Komedia w Warszawie.
00'23 Autobus czerwony... - Trzy razy zabrałem kobietę do samochodu, podwożąc po drodze i trzy razy złapałem gumę. Już powiedziałem sobie, że nie dam się więcej na to namówić. Kobiety bardzo dobrze zdają egzamin na motorniczych tramwajów - rozmowa Mieczysława Marciniaka z dyr. MZK dr Bogdanem Kontowiczem.
11'00 Co z tą wiosną O pierwszych oznakach wiosny rozmawiają Andrzej Jaroszewski i Michał Sumiński. Ptaszki, owady. - Nie chwytajcie motyla w ręce - radził gość audycji. - Czy ssaki wyszły już ze swych norek - pytał dziennikarz.
13'55 Przed meczem z Argentyną Andrzej Matul rozmawia z trenerem reprezentacji Polski - Kazimierzem Górskim. - Czy uprawia pan jakieś sporty zimowe? - pytał dziennikarz. O meczu z Brazylią, powrocie Jerzego Gorgonia do kadry, kulturze kibicowania.
01'59 Głosowanie portowców Relacja z Obwodowej Komisji Wyborczej mieszczącej się w Morskim Domu Kultury w Gdańsku. Głosowanie portowców. Rozmowa z Leszkiem Czerwińskim i Tadeuszem Marczakiem.
09'48 Pejzaż Polski w kwiatach Rozmowa z Edwardem Hartwigiem - fotografikiem przyrody, pejzażu. - "Czeka mnie wielkie przeżycie z przyrodą, szykuję album pt. "Kwiaty polskie". Będzie to album wrażeniowy, od krokusów do wrzosów" - mówił artysta na antenie Polskiego Radia. Rozmowę prowadził Tadeusz Sznuk.
01'48 Głosowanie w Warszawie Relacja z Pl. Zamkowego Wybory w 1976.
05'57 Tadeusz Sznuk o korzonkach Niebezpieczeństwa czyhające na kierowców zimą. Piesi na drodze. Cykliczne spotkanie z kierowcą rajdowym - Robertem Muchą.
03'11 Przegląd prasy Tadeusza Cichomskiego O modnych drewniakach, i produkcji łodzi podwodnej
03'25 Przegląd prasy Jak tworzyć lepszą architekturę, o szkołach długiego życia, kuracje zalecane przez szkoły geriatryczne, czy Nowy Jork zbankrutuje - gł. Tematy przeglądu prasy