PIT 2014: jak się rozliczają Polacy pracujący za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 11:39
Już tylko 4 dni zostały nam na rozliczenie się z fiskusem za rok ubiegły. A to ważna informacja nie tylko dla osób uzyskujących dochody w Polce, ale także dla tych pracujących za granicą.
Audio
  • Jak rozliczyć PIT gdy pracujemy za granicą? O tym w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
 PIT 2014: jak się rozliczają Polacy pracujący za granicą?
Foto: Depositphotos

Jak mówi Katarzyna Rzeżnicka z PWC osoby, których miejscem stałego popytu jest Polska swoje ogólnoświatowe przychody rozliczają w naszym kraju nawet, jeśli podatek był już zapłacony w innym państwie. - Taka osoba ma obowiązek w swoim rozliczeniu podatkowym składanym w Polsce wykazać dochód uzyskany za granicą i tam opodatkowany, jako dochód opodatkowany za granicą. W zależności od umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jakie Polsca zawarła z innym krajem, może to być dochód zwolniony z podatków w Polsce i brany pod uwagę do ustalenia efektywnej stawki podatku, lub podatek zapłacony za granicą może być odliczony od podatku należnego w Polsce – wyjaśnia specjalistka.

Dochody to nie tylko pensja

Co ważne do rozliczenia z fiskusem trzeba wpisać wszystkie dochody, nie tylko te uzyskane z pracy. – Takie dochody uzyskane za granicą są też dochody z tytułu emerytur, czy też z tytuły dywidend i odsetek na zagranicznych kontach. Często osoby, które pracują za granicą mają zagraniczne konto i nie mają świadomości, że te odsetki wygenerowane na zagranicznym koncie również trzeba w polskim zeznaniu podatkowym wykazać – podkreśla rozmówczyni.

Kto nie wypełnia zeznania PIT?

Z wypełnienia PIT-ów mogą zrezygnować tylko Ci Polacy, którzy w danym roku podatkowym nie wykazali żadnych dochodów.

Równe prawa podatkowe

Osoby, które pracowały za granicą mają takie same prawa podatkowe, co obywatele danego kraju. Mogą zatem ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. A także o wypłatę innych świadczeń przewidzianych miejscowymi regulacjami. - To są wszelkiego rodzaju dodatki rodzinne na dzieci, ulgi małżeńskie, odliczenia od podatku za dojazdy. Wszystkie te elementy mogą w sumie przewyższyć potencjalny zwrot podatku. Dla przykładu w Niemczech jeśli ktoś pracuje 6 miesięcy na dwójkę dzieci i zarabia średnio w okolicach 2 tys. euro to może uzyskać zwrot podatku 800 euro, natomiast dodatków na dzieci może uzyskać ponad 2 tys. euro – wyjaśnia Andrzej Jasieniecki z Eurotax.

Według szacunków w tym roku zagraniczne urzędy skarbowe mogą zwrócić polskim emigrantom blisko 8 mld zł nadpłaconego podatku.

Błażej Prośniewski, abo

Zobacz więcej na temat: PIT 2014 podatki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PIT 2014: podatnicy pobili rekord e-deklaracji PIT, złożyli ich już ponad 5 mln

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 13:56
Podatnicy pobili zeszłoroczny rekord, jeśli chodzi o złożone przez internet deklaracje PIT, wysłali ich już 5 mln 197 tys. 461 - poinformowała w czwartek rzeczniczka resortu finansów Wiesława Dróżdż.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT: na rozliczenie z fiskusem za 2014 rok zostało już kilka dni

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 15:35
To już prawie ostatni dzwonek na rozliczenie się z fiskusem. Trzeba to zrobić najpóźniej w ten czwartek, czyli do 30 kwietnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT 2014: coraz chętniej przekazujemy 1 proc. podatku

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 14:54
Coraz chętniej przekazujemy 1 procent podatku na organizacje pożytku publicznego. Z roku na rok robi to większa grupa podatników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja PIT 2014: doradcy podatkowi dla osób z niepełnosprawnością

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 10:29
Niespełna tydzień pozostał na rozliczenie się z fiskusem. Samorząd zawodowy doradców podatkowych, już po raz piąty organizuje akcję pomocy przy rozliczeniach.
rozwiń zwiń