X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lepsze prognozy dla polskiej gospodarki. Co ją napędza?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 20:28
Komisja Europejska podniosła prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na 2019 r. - z 4,2 proc. do 4,4 proc. Jeżeli najnowsze prognozy się potwierdzą Polska, wraz z Węgrami, będzie drugą najszybciej rozwijającą się gospodarką w UE.
Audio
  • Co napędza rekordowe tempo polskiej gospodarki, wyjaśniał w radiowej Jedynce Marcin Czaplicki, ekonomista PKO BP./Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Komisja Europejska podniosła prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na 2019 r. - z 4,2 proc. do 4,4 proc.
Komisja Europejska podniosła prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na 2019 r. - z 4,2 proc. do 4,4 proc. Foto: shutterstock, Natanael Ginting

− Z raportu wyłania się nieco słabszy obraz europejskiej gospodarki, a na tym tle - dobre prognozy dla Polski mówi Marcin Czaplicki ekonomista PKO BP.

Gospodarka unijna z gorszymi prognozami niż Polska

Jak wyjaśnia, Komisję Europejską zaskoczył dobry kwartał w gospodarce Unii, ale jest on oparty na jednorazowych wydarzeniach i tak naprawdę dalsza część roku jest słabsza, a przyszły rok jeszcze słabszy niż oczekiwano miesiąc temu.

− Na tym tle polska gospodarka wypada lepiej, podniesiono nam prognozę – mówi ekonomista.

Można przewidzieć nawet szybsze tempo wzrostu gospodarczego

Prognoza Komisji Europejskiej dla Polski jest obarczona ryzykiem, ale są czynniki, które mogą spowodować nawet wyższy wzrost – np.  eksport czy inwestycje, podkreśla ekspert.

− My prognozujemy również lepszy wzrost – o 4,5-4,6 proc. – mówi gość radiowej jedynki.

Wzrost europejskiej gospodarki na zdecydowanie niższym poziomie

Jak dodaje, w tym czasie prognozy dla gospodarki mówią o 0.5 proc. wzrostu, a być może, otrze się ona o recesję.

− Opublikowane przez KE prognozy pokazują, że gospodarka europejska zaczyna się stabilizować na niskim poziomie mówi  Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

Jak dodaje, prognozuje się, że gospodarka europejska będzie się rozwijać na poziomie 1,2 procent, a to oznacza, że otoczenie gospodarcze dla naszych przedsiębiorstw będzie trudne.

Wzrostowi gospodarczemu sprzyja wzrost konsumpcji

Ekspert dodaje, że polska gospodarka będzie rosła w solidnym tempie. Zdaniem Maliszewskiego, pomoże w tym m.in wzrost konsumpcji.

Która, według niego, wynika z rekordowo niskiego bezrobocia, wzrostu wynagrodzeń, a także transferów społecznych wypłacanych przez rząd w ramach różnych programów.

− Stąd głównym filarem wzrostu będzie konsumpcja, ale i też inwestycje współfinansowane ze środków unijnych, w tym obejmujące infrastrukturę, co spowoduje, że Polska pozostanie w czołówce najbardziej rozwijających się gospodarek – mówi Maliszewski.

Komisja prognozuje, że inflacja w Polsce wzrośnie z 1,2 proc. w 2018 r. do 2,1 proc. w 2019 r.. Szybki wzrost płac będzie miał szczególnie silny wpływ na ceny usług.

Tomasz Matusiak, jk

Zobacz więcej na temat: pkb Komisja Europejska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski wzrost gospodarczy na drugim miejscu w UE

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 14:44
Polska nadal liderem gospodarczym w Unii Europejskiej. Świadczą o tym prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej – ta podnosi je dla Polski na najbliższe dwa lata, jednocześnie obniżając je dla strefy euro. Ze wzrostem 4,2 proc. PKB zajmujemy drugie miejsce w krajach Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teresa Czerwińska: podwyższenie prognozy wzrostu PKB przez KE to dobry sygnał dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 18:50
Polska znalazła się w grupie pięciu krajów członkowskich UE, dla których prognozy wzrostu PKB w latach 2019-2020 skorygowano w górę - skomentowała minister finansów Teresa Czerwińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

EBOiR podwyższył szacunek wzrostu PKB Polski na 2019 r. do 4,1 proc.

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 14:50
Kolejna ważna europejska instytucja podwyższa prognozy wzrostu gospodarczego dla POlski. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podwyższył prognozę wzrostu PKB Polski na 2019 r. do 4,1 proc. rdr z 3,6 proc., a na 2020 r. przewiduje dynamikę PKB na 3,5 proc. - podał bank w raporcie. Wczoraj Komisja Europejska podniosła prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski oceniając, że w tym roku polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie 4,2 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE podnosi prognozę wzrostu PKB dla Polski. Jesteśmy w czołówce UE pod względem tempa rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 11:35
Komisja Europejska podwyższyła prognozy gospodarcze dla Polski na ten rok, co sprawia, że nasz kraj pozostaje w czołówce w Unii. Bruksela szacuje, że polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie 4,4 proc. To o dwie dziesiąte punktu procentowego więcej, niż Komisja prognozowała w maju.
rozwiń zwiń