Zarobki w górę, ale tempo wzrostu wolniejsze, podobnie z zatrudnieniem

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 13:23
GUS podał, o ile wzrosły nasze zarobki w czerwcu - w porównaniu z czerwcem 2018 roku zarobki w średnich i dużych firmach są wyższe o 5,3 proc., analitycy prognozowali dużo wyższe wzrosty, rzędu 7 proc.
Audio
  • Zarobki nadal rosną, ale tempo jest wolniejsze. Dlaczego - o tym w radiowej Jedynce./Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, Proxima Studio

− Wzrost wynagrodzeń na poziomie ponad 5ciu procent rok do roku jest jednym ze słabszych odczytów, jakie widzieliśmy nie tylko w ostatnich miesiącach ale i kwartałach, zaznacza Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Tempo wzrostu wynagrodzeń mniejsze od oczekiwań

Podobnego zdania jest Główny Ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski, który twierdzi, że dynamika wynagrodzeń w czerwcu niestety rozczarowała. Jego zdaniem, po części mógł mieć też na to wpływ kalendarz.

− Mieliśmy w tym miesiącu mniejszą liczbę dni roboczych – podkreśla analityk.

Zarabiamy już średnio ponad 5,1 tys. zł

Ekonomista zauważa, że przeciętna podwyżka wyniosła w ciągu roku 256 zł brutto. Rok temu średnie wynagrodzenie było na poziomie 4 848 zł brutto, przypomina. 

Jak dodaje, w tym roku przeciętne wynagrodzenie przekroczyło 5100 zł i wszystko wskazuje na to, że można się już przyzwyczaić do przeciętnych zarobków powyżej 5 tys. złotych.

Z kolei  zatrudnienie w przedsiębiorstwach według danych GUS zwiększyło się o 2,8 proc. r/r.  

Andrzej Kubisiak podkreśla, że nie jest ono już w stanie rosnąć tak szybko jak w ostatnich latach, gdyż w polskiej gospodarce pracuje już ponad 6,4 mln osób, stąd procentowe przyrosty nie będą już tak duże.

Tomasz Matusiak, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS podał dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 12:30
Główny Urząd Statystyczny podał, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w czerwcu o 5,3 procent w skali rocznej. Wyższa była też liczba zatrudnionych.
rozwiń zwiń