Soyka: Opole kojarzy mi się z... Hitchcockiem

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 16:21
Zbliża się 50-lecie Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W tej kultowej imprezie wielokrotnie brał udział Stanisław Soyka, który w "Muzycznej Jedynce" podzielił się pewną anegdotą sprzed lat.
Audio
  • Stanisław Soyka o Festiwalu w Opolu i nowej-starej płycie (Muzyczna Jedynka/Jedynka)
Stanisław Soyka
Stanisław SoykaFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Razem z Januszem "Janiną" Iwańskim byliśmy wtedy bardzo popularni i mieliśmy wystąpić dopiero na końcu. Tak się wtedy złożyło, że ten koncert zaczął się bardzo, ale to bardzo wydłużać. W każdym innym wypadku byłoby to miłe, ale następnego dnia o 7.30 rano mieliśmy samolot z Warszawy do Paryża. W końcu wyszliśmy na scenę o 2 w nocy. Nasz kierowca dokonał wtedy cudu i przywiózł nas z Opola na czas. Niestety, nie obyło się bez ofiar. Gdy już siedzieliśmy w samolocie jakiś duży ptak uderzył w przednią szybę. Zrobiło się jak u Hitchcocka, pamiętam to do dziś - wspominał Stanisław Soyka.

Wszystkich fanów muzyka z pewnością ucieszy wiadomość, że w sklepach dostępna jest już dwupłytowa kompilacja "Absolutnie nic" z utworami Stanisława Soyki. To kolejne wydawnictwo z serii "Poeci Polskiej Piosenki".

- Ogromnie cieszy mnie ta płyta. To bardzo czule dobrana lista utworów. Stanowią one pewną monograficzną całość, całkiem chronologiczną. Są tam starsze utwory, z "Jak dzieci” na czele – moją pierwszą kompozycją, którą nagrałem – ale i późniejsze. Wiele nagrań jest wręcz prototypowych - mówił gość "Muzycznej Jedynki".

Od 15 maja do 14 czerwca nadajemy cykl "Opolska Pięćdziesiątka Radiowej Jedynki", czyli najbardziej znaczące chwile Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w ujęciu prowadzących "Muzyczną Jedynkę". Są to spotkania ze znakomitymi artystami, którzy tworzyli niezapomnianą atmosferę najsłynniejszego festiwalu w Polsce.

Posłuchaj całej rozmowy Marii Szabłowskiej ze Stanisławem Soyką.

pg

Czytaj także

Soyka o swojej interpretacji piosenek Niemena: mam uczucie, że by mu się podobało

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2013 11:14
– Kiedy nagrywaliśmy album "W hołdzie Mistrzowi" czasami miałem wrażenie, że gramy przed Czesławem Niemenem. Były momenty, kiedy nadlatywał na latającym dywanie – mówił w "Liście Osobistej” Stanisław Soyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa płyta Braci. Wracają znad przepaści, by zmienić zdarzeń bieg

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 13:58
"Zmienić zdarzeń bieg" to tytuł najnowszej płyty Braci, grupy dowodzonej przez Piotra i Wojciecha Cugowskich. - Tytuł symbolizuje pewne zmiany wewnątrz zespołu i w nas samych - powiedział w Jedynce Piotr Cugowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tego jeszcze nie było. Zaucha Symfonicznie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 14:21
We wtorek w Bydgoszczy organizowany jest 5. Festiwal pamięci Andrzeja Zauchy "Serca Bicie". Patronem medialnym wydarzenia jest radiowa Jedynka.
rozwiń zwiń