Sens podróży - doświadczaj, przeżywaj, opowiedz

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 13:18
Jedni wracają z kieszeniami pełnymi pamiątek, inni z tysiącami podobnych do siebie zdjęć, jeszcze inni z zestawieniem przejechanych kilometrów. Marcin Złomski z podróży wraca z historiami i przeżyciami, które już w Polsce stara się przekazać innym.
Audio
  • Marcin Złomski i opowieści z podróży (Reszta świata/Jedynka)
Sens podróży - doświadczaj, przeżywaj, opowiedz
Foto: East News/Glow Images

Gość audycji "Reszta świata", podobnie jak prowadzący Tomasz Michniewicz uważa, że dawniej celem podróży było odkrywanie nowych lądów, zapełnianie białych plam na mapach. - Dziś tego celu i sensu trzeba sobie poszukać. Wciąż można odkrywać nowe miejsca, ale już nie dla świata, a dla siebie. W podróży chodzi bowiem o to, co my przeżyjemy, czego doświadczymy i czego się nauczymy - powiedział podróżnik Marcin Złomski.

Człowiek, który przemierzył osiemdziesiąt krajów na sześciu kontynentach (sam, z żoną, z żoną i córką) sensu podróży upatruje w spotkaniach z ludźmi i poznawaniu kultur, w których żyją. - Dla mnie właśnie spotkania z ludźmi są największą wartością i celem podróży, a nie obrazki z miejsc - podkreślił.

Jego zdaniem planując wyjazd warto oczywiście wspierać się przewodnikami, ale także wykroczyć poza nie i informacje z internetu. - Ja często lubię pójść, pojechać w miejsca przypadkowe, o których nic nie wiem. Często właśnie tam spotkamy to, co jest najciekawsze. Tam możemy się oddzielić od turystów i mieć okazję przeżycia czegoś wyjątkowego - mówił w Jedynce Złomski.

Dla niego kolejnym etapem podróży jest dzielenie się opowieściami po powrocie. Nie przywieziemy ich jednak z tygodniowego pobytu all inclusive w hotelu z basenem. - Trzeba gdzieś spędzić więcej czasu, zagłębić się, poznawać kraj i kulturę. Oczywiście nie trzeba nawet jeździć na drugi koniec świata, można wybrać się na wakacje na Mazury i też coś ciekawego przeżyć. I o tym warto opowiedzieć - podsumował.

Jakie najbardziej przerażające i wzruszające historie z podróży Marcin Złomski opowiedział w Jedynce? Dlaczego w podróże zabiera pocztówki z widokami z Polski? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Wszystkim, którzy chcieliby posłuchać opowieści Marcina Złomskiego i zobaczyć zdjęcia z jego podróży polecamy czwartkowe pokazy slajdów w kinie Luna w Warszawie.

Audycja "Reszta świata" na antenie Jedynki w każdy piątek o godz. 9.10.

(asz/tj)

Czytaj także

Są miejsca, w których nikt nie czeka na "świętego Mikołaja"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 15:20
- Ludzie Zachodu myślą, że tylko oni znają rozwiązanie wszystkich problemów biedniejszych części świata - mówią w radiowej Jedynce podróżnicy Małgorzata Wójcicka i Tomasz Larek. I wyjaśniają czym jest syndrom świętego Mikołaja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pięć zasad świadomego turysty. Warto wiedzieć, jak się zachowywać

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 15:06
Turyści zwiedzający świat często są często przeświadczeni, że na ich pobycie wzbogacą się miejscowi. Oczekują też, że lokalnego kolorytu. I nie wiedzą, że to ich oczekiwania powodują, iż wiele miejsc, zwłaszcza w biednych krajach zamienia się w skansen. Dlatego warto być turystą świadomym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masz ochotę wyskoczyć gdzieś po pracy? Skocz ze spadochronem

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 16:15
Młodzież, pracownicy biurowi i ludzie po czterdziestce, to osoby, które najchętniej uprawiają ten ekstremalny sport. Gość radiowej Jedynki, instruktor spadochronowy, opowiadał o pasji bezpiecznego spadania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tanie podróżowanie: lot dookoła świata za 4000 złotych? To możliwe...

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 18:00
Przekuj marzenie o egzotycznych podróżach w czyn. Tanie loty - to naprawdę działa! - Mamy taką zasadę, że wyznaczamy sobie kilka kierunków, które chcielibyśmy w danym roku zobaczyć. Jeżeli pojawia się super-genialna oferta na rynku, to ją bierzemy - mówili goście radiowej Jedynki, którzy zawodowo zajmują się wyszukiwaniem tanich lotów.
rozwiń zwiń