Broad Peak zdemaskował himalaistów: nie lubią do swojego świata wpuszczać obcych

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 13:30
- Dla mnie to nie był temat kontrowersyjny - mówi w radiowej Jedynce Jacek Hugo-Bader, autor książki: "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”. - Dla mnie wszystko było oczywiste, proste jak drut - dodaje.
Audio
  • Broad Peak zdemaskował himalaistów: nie lubią do swojego świata wpuszczać obcych (Reszta świata/Jedynka}
Himalaiści Maciej Berbeka, Tomasz Kowalski i Artur Hajzer zginęli w Karakorum w 2013 roku
Himalaiści Maciej Berbeka, Tomasz Kowalski i Artur Hajzer zginęli w Karakorum w 2013 rokuFoto: Kogo/Wikimedia Commons/CC

W książce "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”, reporter Jacek Hugo-Bader mierzy się z tematem tragedii na Broad Peak. 5 marca 2013 roku na szczycie Broad Peak, jako pierwsi ludzie zimą, stanęli Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek. Podczas zejścia ze szczytu zaginęli Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. 8 marca wspinacze zostali uznani za zmarłych. Tragedia ta poruszyła środowisko górskie. Współtowarzysze Barbeki i Kowalskiego byli napiętnowani za nieetyczne zachowanie podczas tragicznej w skutkach wyprawy.
Po tragedii na Broed Peak, śladami zaginionych ruszył brat Macieja Berbeki Jacek Berbeka. Jacek Hugo-Bader wziął udział w tej wyprawie. Jak napisał w książce "wyprawie pogrzebowej po ciała”.  - Dla mnie było oczywiste, że reporter musi wziąć w czymś takim udział - wyjaśnia Jacek Hugo-Bader i dodaje, że myślał, iż kolejka gotowych do wyjazdu będzie długa. Okazało się jednak, że on był jedynym chętnym.

/

Trwająca ponad miesiąc wyprawa była pełna emocji. - Pojechał brat Macieja Berbeki, matka, ojciec i narzeczona Tomasza Kowalskiego - wylicza Hugo-Bader.
Tragedia, wyprawa po ciała, a wreszcie książka "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak” i inne publikacje wywołały niezwykle wiele kontrowersji. W mediach, internecie - na forach i w portalach społecznościowych - tysiące ludzi wypowiadało się oskarżając lub pocieszając himalaistów i ich rodziny. - Na potrzeby książki przeczytałem mnóstwo pełnych nienawiści komentarzy, bo chciałem sprawdzić, co mówi lud - wyjaśnia Hugo-Bader i dodaje, że niczego się z tych opinii nie dowiedział.
"Himalaiści idą na szczyt celebrować swoje ja” - napisał Jacek Hugo-Bader w swojej książce. - A ty po trosze nie zrobiłeś tego samego? - pyta gościa Jedynki Tomasz Michniewicz.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Jacek Hugo-Bader mówił także o tym, że decyzje w górach podejmowane są zupełnie inaczej niż te na nizinach, a także o winie i odpowiedzialności za te decyzje oraz o świecie himalaistów, którzy lubią kiedy o nich się mówi i pisze, ale nie cierpią kiedy robi to ktoś spoza ich środowiska.

(ah/ag)

Zobacz więcej na temat: Broad Peak Himalaje

Czytaj także

Tragedia na Broad Peak. Symboliczny grób Macieja Berbeki w Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 06:35
W piątek na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem odbędzie się uroczystość poświęcenia symbolicznego grobu himalaisty Macieja Berbeki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program Polski Himalaizm Zimowy będzie kontynuowany. Cel: Nanga Parbat i K2

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 19:19
Po tragedii na Broad Peak ministerstwo sportu zawiesiło finansowanie Polskiego Himalaizmu Zimowego, a po śmierci Artura Hajzera, który był jego twórcą, program praktycznie przestał istnieć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Etos himalaizmu? "Nikt nie ma gwarancji, jak się zachowa w sytuacji ekstremalnej"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 13:10
Historyk i alpinista prof. Andrzej Paczkowski uważa, że - podobnie jak w innych sportach - wybudowano ludziom gór kapliczkę, są oni postrzegani jako wyjątkowi, wspaniali. - Przesadzamy - mówi podczas debaty w Jedynce. Rozmowie towarzyszy reportaż z udziałem Adama Bieleckiego, uczestnika wyprawy na Broad Peak.
rozwiń zwiń