W Wietnamie nie wiedzą co to wiosna, lato, jesień i zima

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 10:00
- Mamy tylko dwie pory roku: deszczową, która właśnie się skończyła i suchą, która trwa od listopada do maja - mówi Maciej Ryczko, Polak mieszkający w Sajgonie.
Audio
  • Czym charakteryzuje się pogoda w Wietnamie, na Wyspach Zielonego Przylądka i w Dubaju (Reszta świata/Jedynka)
Wietnam
WietnamFoto: Philippe Berry, IFPRI/Wikipedia

Pora deszczowa nie oznacza, że na południu Wietnamu, gdzie leży stołeczny Sajgon, z nieba bez przerwy leją się strugi wody. - Ulewa trwa nie dłużej niż godzinę, później na pięć godzin wychodzi słońce, a potem znowu leje. Ogólnie przez cały rok jest ciepło. Najniższa temperatura w nocy to 20 stopni Celsjusza. Wtedy obowiązkowo ubiera się kurtkę i czapkę, a na ulicach pojawiają się koksowniki - śmieje się Maciej Ryczko.

Dosłownie nie można odczytywać również nazwy "pora sucha". Raz na kilka dni pada bowiem w tym okresie intensywny, ale ciepły deszcz. - Nawet jak się zmoknie, to nie ma większego problemu, bo nie czuje się zimna - podkreśla Polak mieszkający w Sajgonie.

Jaka pogoda panuje na Wyspach Zielonego Przylądka, a jaka w Dubaju, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Reszta świata

Prowadził: Tomasz Michniewicz

Goście: Maciej Ryczko, Emila Wojciechowska

Data emisji: 7.11.2014

Godzina emisji: 9.14

pg/tj

Czytaj także

Rozrywka na świecie. W Wietnamie popularne jest... świniobicie

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 10:41
- W Wietnamie świniobicie urządza się razem z sąsiadami. Jeden z uczestników jest specjalistą od obgryzania pazurów z racic świni. Powiem szczerze, że to mocna sprawa. Trzeba mieć też świadomość, że taki specjalista zwykle ma zęby "co drugi wystąp" - mówił w Jedynce mieszkający w Wietnamie Maciej Ryczko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małżeństwa międzykulturowe. "W Azji nigdy nic w pośpiechu"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 07:00
- Żeniąc się w kraju odległym kulturowo trzeba mieć czas na obserwacje i poznanie. Nie wolno podejmować decyzji po trzech, czterech miesiącach, ale zostać w danym kraju rok czy więcej. Decyzje życiowe podejmuje się zdecydowanie powoli - opowiada w Jedynce mieszkający w Wietnamie Maciej Ryczko.
rozwiń zwiń