Winogrona - sylwestrowy towar pierwszej potrzeby na Wyspach Kanaryjskich

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 12:56
- W momencie gdy wybija północ i słychać 12 uderzeń dzwonów, to przy każdym z nich trzeba zjeść jedno winogrono, żeby przyniosło to szczęście na Nowy Rok - mówi Ewa Sarwicka, mieszkanka Lanzarote.
Audio
  • Sylwester na Wyspach Kanaryjskich i w innych częściach świata (Reszta świata/Jedynka)
Winogrona - sylwestrowy towar pierwszej potrzeby na Wyspach Kanaryjskich
Foto: Glow Images/East News

Gość Jedynki dodaje, że gdy ktoś w trakcie jedzenia zgubi jedno z winogron, pojawia się panika i szybkie szukanie nowego owocu. - Nikt nie chce ryzykować jednego miesiąca bez szczęścia - podkreśla Ewa Sarwicka.

Choć na Wyspach Kanaryjskich nie rosną choinki, to mieszkańcy mają swoje sposoby, by stworzyć świąteczny nastrój. - Wieszają bombki na palmach i kaktusach, a żeby wyglądało to trochę bardziej tradycyjnie wykorzystują też kwiat agawy, który kształtem przypomina troszeczkę naszą choinkę - tłumaczy mieszkanka Lanzarote.

Kanaryjczycy nie znają za to tradycji postnej wieczerzy wigilijnej. - Królują mięsa takie jak pieczony indyk. Kolacja jest bardzo wystawna i co ciekawe nie zaczyna się jak u nas wraz z pierwszą gwiazdką, tylko ok. godz. 22.00-23.00 - mówi Ewa Sarwicka.

Z audycji można się było również dowiedzieć jak zabawa sylwestrowa wygląda w Tanzanii, Tajlandii, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

***

Tytuł audycji: Reszta świata

Prowadził: Tomasz Michniewicz

Goście: Ewa Sarwicka, Helena Gołdoń, Maciej Klimowicz, Maher Al Dali

Data emisji: 2.01.2015

Godzina emisji: 9.00

pg,tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sylwester dla zwierząt to najgorszy dzień w roku

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2014 14:00
- Wystarczy odrobina empatii. Jeśli pomyślimy sobie, że nasza zabawa może być przyczyną czyjejś śmierci, to odechciewa się strzelać petardami - mówiła Beata Krupianik z Fundacji Karuna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak Polska przywitała Nowy Rok. Muzyka i fajerwerki

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2015 12:51
W całej Polsce hucznie obchodzono nadejście Nowego Roku. Największe koncerty miały miejsce w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Gdyni.
rozwiń zwiń