Brakuje ci motywacji? Zapomnij o słowie "nie"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 11:58
Noworoczne i świąteczne postanowienia skutkują chwilowym oblężeniem siłowni i fitness clubów, a kończy się jak zawsze - spadkiem motywacji do zera.
Audio
  • Katarzyna Selwant wyjaśnia jak skutecznie wprowadzać zmiany i osiągać efekty (Reszta świata/Jedynka)
Psycholog sportu Katarzyna Selwant podkreśla, że sukces trzeba celebrować niezależnie od jego rozmiaru i dziedziny, w której go osiągnęliśmy
Psycholog sportu Katarzyna Selwant podkreśla, że sukces trzeba celebrować niezależnie od jego rozmiaru i dziedziny, w której go osiągnęliśmyFoto: East News/Glow Images

Psycholog sportu Katarzyna Selwant uważa, że Polacy źle stawiają sobie cele. - Formułując je używamy zaprzeczeń: nie będę palił, nie będę jeść słodyczy... A nasz mózg nie słyszy słowa "nie" - wyjaśnia.
Kluczowe jest więc właściwe sformułowanie postanowienia, np.: zdrowo się odżywiam, a nie "postaram", "będę". - Warto je zapisać i to nie w czasie przyszłym, a teraźniejszym - podkreśla ekspertka.
Także ci, którzy podjęli wysiłek, ale w nim nie wytrwali, popełniają konkretny błąd - mówi o nim Katarzyna Selwant i wyjaśnia, że "zejście z kanapy" nie musi od razu oznaczać startu w maratonie.

Katarzyna
Katarzyna Selwant i Tomasz Michniewicz w studiu Radiowej Jedynki

***
Tytuł audycji: Reszta świata
Prowadził: Tomasz Michniewicz
Gość: Katarzyna Selwant (psycholog sportu, współautorka poradnika "Zejdź z kanapy. Odkryj w sobie naturę zwycięzcy")
Data emisji: 24.04.2015
Godzina emisji: 9.10
asz/tj

Czytaj także

Palący problem. Jak skutecznie zerwać z nałogiem?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 11:58
Co miesiąc ok. 450 tys. ludzi w Polsce próbuje rzucić palenie, większość tych prób kończy się porażką. Dlaczego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport w depresji. Wysiłek mógłby pomóc, ale nie każdy jest w stanie go wykonać

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2014 13:48
Wyniki wielu badań wskazują na to, że wysiłek fizyczny działa przeciwdepresyjnie. - Zwiększone wydzielanie endorfin to znany mechanizm, istotny jest także element psychologiczny, bo człowiek czuje, że podjął jakieś konstruktywne działanie. Tego mechanizmu nie można jednak przeceniać - powiedział w Jedynce psychiatra prof. Łukasz Święcicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hołowczyc w boskim stanie. "Poczucie lotu samochodem jest tym, o co walczymy"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 13:49
- Największa adrenalina jest przed startem. Gdy pojawia się prędkość, obroty rosną, a człowiek nad wszystkim panuje, przychodzi moment rozluźnienia. Wielu z nas dąży do tego stanu - o swoich ekstremalnych przeżyciach opowiada w audycji "Lato z Radiem" kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wysokość pensji wcale nie decyduje o zaangażowaniu pracownika

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 14:18
- Motywacja finansowa działa, ale tylko do momentu zaspokojenia podstawowych potrzeb materialnych - mówi Katarzyna Sroczyńska, redaktor naczelna magazynu "Coaching".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syberia - ziemia obiecana globtroterów

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 13:48
- Jeżeli ktoś traktuje podróże jako zdobywanie wiedzy, Syberia to dobry kierunek. Mamy tam góry, pustynię, ponad milion jezior i tysiące rzek, a przede wszystkim ludzi - mówi Romuald Koperski.
rozwiń zwiń