Indonezyjska wyspa tylko dla osób z otwartym umysłem

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 13:56
- Śmierć jest tam bardzo blisko człowieka, nie jest tak odsuwana i pomijana, jak w naszej kulturze – mówi o należącej do Indonezji wyspie Sulawesi podróżniczka Anna Jaklewicz.
Audio
  • Anna Jaklewicz o Indonezji i wyspie Sulawesi (Reszta świata/Jedynka)
Kondukt żałobny ludu Tana Toraja
Kondukt żałobny ludu Tana TorajaFoto: Arian Zwegers/flickr.com/CC BY-ND 2.0
Czytaj także
zdjęcia podróże 1200 free.jpg
Dwie wersje świata - prawdziwa i medialna

Wyspę zamieszkuje lud Tana Toraja, którego wierzenia koncentrują się wokół kultury śmierci. - Gdy ktoś umiera, jego zwłoki trzymane są w domu przez kilka miesięcy, a czasem nawet kilka lat. Kiedy dochodzi do pogrzebu, jest to ogromne wydarzenie, które czasem trwa nawet tydzień. Elementem ceremonii jest rytualny ubój bawołów, których zabija się wtedy od kilkudziesięciu do kilkuset - tłumaczy gość radiowej Jedynki.

Jakie uzasadnienie w religii wyznawanej przez mieszkańców Sulawesi (Celebes) mają opisane rytuały, jak reagują na nie turyści, którzy odwiedzają wyspę i na czym polega sztuka batiku, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Reszta świata

Prowadzą: Tomasz Michniewicz

Gość: Anna Jaklewicz (podróżniczka)

Data emisji: 27.11.2015

Godzina emisji: 9.16

pg/gs

Czytaj także

Z korporacji na Bali. "Otworzyłam się na to, co przyniesie los"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2015 19:54
- Takie decyzje nie są łatwe, nasza była mocno przemyślana. Przed wyjazdem było wiele pytań, ale on sprawił, że przestałam planować i organizować przyszłość - opowiada Grażyna Ograbek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indonezja - 18 tysięcy wysp, 600 języków

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 09:30
Największy archipelag świata, kraj ponad 200 grup etnicznych i jedyne miejsce na Ziemi, gdzie można spotkać smoka (znanego jako waran z Komodo). Indonezja to państwo rekordów.
rozwiń zwiń