X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czasy stalinowskie wciąż ciążą nad Syberią

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 15:47
- Chciałbym, aby czytelnik kończąc książkę pomyślał, że o historii nie można zapominać. Trzeba zmierzyć się ze swoją przeszłością. Pamiętać o zarówno ofiarach, jak i zbrodniarzach - mówi Tomasz Grzywaczewski, autor książki "Życie i śmierć na Drodze Umarłych".
Audio
  • Tomasz Grzywaczewski opowiada o podróży, która zaowocowała powstaniem książki "Życie i śmierć na Drodze Umarłych" (Reszta świata/Jedynka)
Wiele dawnych obozów zostało zamienionych w bazy geologów, poszukujących złóż ropy i gazu.  Zdjęcie z wyprawy Tomasza Grzywaczewskiego przez Drogę Umarłych
Wiele dawnych obozów zostało zamienionych w bazy geologów, poszukujących złóż ropy i gazu. Zdjęcie z wyprawy Tomasza Grzywaczewskiego przez Drogę UmarłychFoto: mat. promocyjne Wyd. Literackie

Transpolarna Magistrala Kolejowa (tzw. Martwa Droga) to ostatni wielki projekt Stalina, który usiłował wybudować linię kolejową za kołem polarnym, wykorzystując pracę niewolniczą więźniów łagrów, w tym Polaków. Trasa miała liczyć 1300 km, wybudowano 700. – To tereny bardzo odległe od cywilizacji, wciąż niezwykle trudno się tam dostać – mówi gość audycji "Reszta świata".

Słuchaj także >>>
zdjęcia podróże 1200 free.jpg
Dwie wersje świata - prawdziwa i medialna

Jak przyznaje, jego książka to nie tylko historia tragedii setek tysięcy więźniów, ale także opowieść o ludach zamieszkujących tamte tereny. - Staram się nie używać słowa ekspedycja. Poruszaliśmy się w rzeczywistości, która dla mieszkańców jest czymś zwyczajnym. Na tych terenach żyją ludy rdzenne. To bardzo wiele małych ludów północy, mozaika etniczna. Wciąż prowadzą życie traperów, polując m.in. na sobole, za które dostają po kilka dolarów. To ludzie zapomniani i pozostawieni samym sobie – przyznaje Tomasz Grzywaczewski.

Co było najbardziej przerażające w pracy nad książką "Życie i śmierć na Drodze Umarłych"? Jak podróż, której nieustannie towarzyszą opowieści o cierpieniu i śmierci tysięcy ludzi zmienia człowieka? Czy Polacy pamiętają o swojej przeszłości? Czy przerażająca historia, która doprowadziła do powstania Martwej Drogi, może się powtórzyć?

***

Tytuł audycji: Reszta świata

Prowadzi: Tomasz Michniewicz

Gość: Tomasz Grzywaczewski (podróżnik, reporter, autor książek)

Data emisji: 18.12.2015

Godzina emisji: 9.12

gs/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Życie po korpo. "Żałuję, że nie zrobiłam tego wcześniej"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 01:40
Etat i pieniądze dają bezpieczeństwo, z którego nie jest łatwo zrezygnować. - Przekonałam się jednak, że wolę życie przeżyć szczęśliwie - mówi podróżniczka Anita Demianowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dżungla jest piękna tylko na zdjęciach?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 15:00
Stefan Czerniecki dociera tam, gdzie od dziesiątków lat nie dotarł żaden biały człowiek. Jak mówi podróżowanie to… straszna nuda. I wciąż na nowo wyrusza w drogę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indonezyjska wyspa tylko dla osób z otwartym umysłem

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 13:56
- Śmierć jest tam bardzo blisko człowieka, nie jest tak odsuwana i pomijana, jak w naszej kulturze – mówi o należącej do Indonezji wyspie Sulawesi podróżniczka Anna Jaklewicz.
rozwiń zwiń