Prawda kadru i miejsca. Dwa światy fotografii

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 12:49
- Nie zawsze wybierane są te ujęcia, które pokazują prawdę o miejscu czy sytuacji. Wygrywa sensacja, kosztem wierności i staranności dziennikarskiej - mówił w Jedynce fotoreporter Dominik Skurzak.
Audio
Czym różni się reportaż od fotografii dokumentalnej i jak poznać, że ktoś jest fotografikiem a nie fotografem?
Czym różni się reportaż od fotografii dokumentalnej i jak poznać, że ktoś jest fotografikiem a nie fotografem?Foto: Pixabay/Unsplash/dom. publiczna

Pracując m.in. dla agencji Reuters i National Geographic Dominik Skurzak jeździ po świecie z aparatem i rejestruje rzeczywistość, choć jak sam przyznaje, raczej jej wycinki. - Kieruję oko tam i naciskam spust migawki, gdy dostrzegam coś ciekawego. Odbiorca nie wie jednak, co znajduje się poza kadrem, jaki jest kontekst sytuacji. Skupiam się na konkretnej sytuacji, wyciągam najistotniejszy wątek z tego, co się dzieje - powiedział Dominik Skurzak.

Gość Tomasza Michniewicza tłumaczył, że prędkość przekazu dziś i kiedyś to dwa różne światy. - Wymaga się, aby zdjęcie było natychmiast. Do tego fotoreporterzy są tak wyćwiczeni, że wiedzą czego spodziewają się od nich przełożeni, jakie zdjęcie ma szanse sprzedać. - Po rewolucji cyfrowej, która zmieniła rynek każdy fotoreporter jest szczęśliwy jeśli ktokolwiek chce kupić jego zdjęcie - dodał.

Z nagrania audycji można się również dowiedzieć dlaczego zanika zawód fotoedytora oraz czy świat fotografii można kreować. Czy możliwe są manipulacje na zdjęciach reporterskich oraz na czym polega sztuka fotografii reportażowej. 

***

Tytuł audycji: Reszta świata

Prowadzi: Tomasz Michniewicz

Goście: Dominik Skurzak (fotoreporter)

Data emisji: 26.02.2016

Godzina emisji: 9.13

tj/pj

Czytaj także

Laureat Grand Press Photo ujawnia przepis na dobre zdjęcia

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 12:26
- Fotografami "National Geographic" nigdy nie będziemy. I bardzo dobrze, niech każdy patrzy przez obiektyw na swój sposób. Nie należy na siłę dążyć do celu - mówił w Jedynce Darek Golik.
rozwiń zwiń