X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Cienka linia między stereotypami a prawdą. Azja jakiej nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 12:12
Michał Lubina - podróżnik i naukowiec, ekspert Centrum Studiów Polska-Azja, opowiadał w radiowej Jedynce o Azji, jak jest odbierana przez Europejczyków i ile jest prawdy w obrazach, które charakteryzują tę część świata.
Audio
Indie
IndieFoto: Glow Images/East News

Michał Lubina we wstępie rozmowy w audycji "Reszta świata" tłumaczył, że niekoniecznie ekspert musi mieć większą wiedzę i świadomość poznawczą od podróżnika.

- W tych dwóch rolach znacznie różni się postrzeganie świata. Zasadnicza różnica polega na tym, że podróżnik wie wszystko, a ekspert prawie nic. Ta świadomość tego, jak mało się wie, jest podstawą. W konfucjanizmie jest odpowiednie do tego pojęcie: pierwszym krokiem do tego, żeby się ucywilizować, stać człowiekiem kulturalnym, jest poczucie wstydu - mówił ekspert.

Podróżnik zaznaczył, że bardzo krytycznie patrzy na siebie jako eksperta. - Wiedza bez praktyki nie jest za dobra. Lepiej raz zobaczyć, niż sto razy przeczytać. Oczywiście teoria też jest ważna, ale nauczyłem się wszystko równoważyć, jestem bardziej ostrożny w sądach - mówił gość Jedynki.

Na przykładzie Azji Michał Lubina wskazał jak cienka jest linia między faktami a mitami. - Najpopularniejsze stereotypy w polskich głowach o Azji to oczywiście bieda i egzotyka. Jeśli jedziemy tam z taką postawą to bardziej zainteresuje nas kobieta, która siedzi w egzotycznych, niespotykanych obręczach na szyi niż jej siostra, która jest ubrana w strój zachodni. A tak naprawdę to ona jest ciekawsza, bo na niej widać zmianę społeczną - wyjaśnił ekspert.

Stereotypy działają również w druga stronę. Gość Jedynki tłumaczył, że mieszkańcy Azji traktują Europejczyków jako ludzi niezwykle bogatych, ale również głupich i naiwnych.

Zapraszamy do wysłuchania audycji. Rozmawiał Tomasz Michniewicz.

mr

Zobacz więcej na temat: Azja Azja Wschodnia podróże
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyprawa historycznym szlakiem

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2013 16:03
Ja się do niej przygotować? Opowiedzą w audycji "Cztery pory roku" Katarzyna Sroczyńska, redaktor naczelna magazynu "Coaching" oraz podróżniczka Anna Kwiatkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat Afryki, którą rządzi natura

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 18:00
Hakuna matata to znaczy, że nie ma problemu. Bara Bara to ulica. Świat w języku suahili wygląda inaczej. To świat Afryki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tokio - nowoczesność skąpana w świetle lampionów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 16:00
- Jeśli jesteś samotny, możesz w Tokio iść do knajpki i wypożyczyć sobie kota, który ci potowarzyszy - mówi Ewa Strebeyko. - To wyjątkowy naród, który ma niejedno oblicze.
rozwiń zwiń