X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jubileusz "Kroniki Sportowej". 65 lat magicznej audycji. Sprawozdawcy mówią tak, aby serca kurczyły się z wrażenia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 08:50
30 listopada mija 65 lat, od kiedy "Kronika Sportowa" po raz pierwszy zagościła w eterze. Legendarna audycja radiowej Jedynki niezmiennie informuje o najważniejszych sportowych wydarzeniach, donosząc Polakom o sukcesach ich rodaków.
Audio
 • Sukces nie do powtórzenie? Polskie sprinterki sięgają po złoto igrzysk w Tokio w 1964 roku w biegu 4x100 metrów. Archiwalna relacja Bohdana Tomaszewskiego (IAR)
 • Pierwszy po wojnie złoty medal igrzysk olimpijskich wywalczyła dla Polski Elżbieta Duńska Krzesińska w 1956 roku. Jej skok w dal relacjonował Bohdan Tomaszewski (Jedynka)
 • Lesław Skinder relacjonuje bieg Ireny Szewińskiej na 400 metrów w Montrealu w 1976 roku (Jedynka)
 • Ostatni, czwarty złoty medal igrzysk olimpijskich w karierze Roberta Korzeniowskiego. Z Aten relecjonował Lesław Skinder (Jedynka)
 • Pierwszy po wojnie złoty medal Igrzysk Olimpijskich - (archiwalna) relacja Bogdana Tomaszewskiego (Jedynka)
 • Znakomity kolarz Ryszard Szurkowski - (archiwalna) relacja Bogdana Tuszyńskiego (Jedynka)
 • Specjalistka od rzutu młotem - Anita Włodarczyk - (archiwalna) relacja Cezarego Gurjewa (Jedynka)
 • Biało-czerwoni mają na koncie wiele sukcesów - (archiwalne) relacje Tadeusza Pyszkowskiego, Dariusza Szpakowskiego, Marka Soleckiego i Andrzeja Janisza (Jedynka)
 • Największa gwiazda w historii polskiego sportu - (archiwalna) relacja Lesława Skindera (Jedynka)
 • Sukcesy polskich siatkarzy - (archiwalna) relacja Cezarego Gurjewa (Jedynka)
 • Czy powtórzy się sukces polskich sprinterek? - (archiwalna) relacja Bohdana Tomaszewskiego (Jedynka)
Bohdan Tomaszewski, jeden z twórców Kroniki Sportowej, w otoczeniu wielkich gwiazd sportu
Bohdan Tomaszewski, jeden z twórców Kroniki Sportowej, w otoczeniu wielkich gwiazd sportu Foto: EastNew/TT/PAP/Shutterstock

"Oj strzelaj, prędzej, strzela ... jest" - to fragment relacji z meczu piłkarskiego Legii Warszawa ze Slovanem Bratysława, z opisem sytuacji, w której gola zdobył Lucjan Brychczy. Do dziś to właśnie on stanowi czołówkę "Kroniki Sportowej", najstarszej audycji sportowej w Polsce, nadawanej od 30 listopada 1954 roku.

Od 65 lat cieszy się niezmiennym powodzeniem, wciąż budzi zainteresowanie i sympatie słuchaczy, w tym także tych młodszych słuchaczy.

- Bezpośrednie transmisje to kawaleria radiowa, coś efektownego i błyszczącego. A cenna, bezcenna "Kronika Sportowa", przez którą od tylu lat przewijają się wspaniałe postacie, to cudowna, dzielna piechota. Szara, codzienna praca, bez której nie byłoby zwycięstwa sportowego - mówił redaktor Bohdan Tomaszewski, najwybitniejszy sprawozdawca w historii polskiej radiofonii, który odszedł 15 lutego 2015 roku.

To właśnie on w dużej mierze sprawił, że zawód dziennikarza sportowego, nie tylko radiowego, zdobył uznanie wielu środowisk.

Włodzimierz Szaranowicz, obecnie dziennikarz Telewizji Polskiej, przez lata związany był z Redakcją Sportową Polskiego Radia.

- Praca w radiu jest bardziej przyjemnością niż pracą. To, co powiesz w radiu, jest twoje, nie pracuje na ciebie sztab ludzi. Radio to jest własna kreacja. Poprowadziłem audycję w zastępstwie kolegi, a potem usłyszałem: może coś z ciebie - wspomina komentator.

Źródło: PolskieRadio24.pl

- Była to fantastyczna szkoła, ale dostanie się do radia... Trzeba było się nachodzić, napukać, nastukać, naprosić. Bogdan Tuszyński, nasz profesor i nauczyciel, był super wymagający, ale był też wspaniałym człowiekiem i nauczycielem, zawsze wpajał nam jedno. "Jest pan pracownikiem Polskiego Radia" - mówił z kolei Dariusz Szpakowski, który swoje pierwsze kroki w redakcji sportowej Polskiego Radia stawiał wtedy, co (notabene jego rywal) Szaranowicz - w 1976 roku.

- Witold Dobrowolski powiedział: masz być twardy, silny, odporny i mówić tak, żeby ludziom serca w Polsce kurczyły się z wrażenia, a łzy jak groch leciały z oczu - wspominał sprawozdawca Lesław Skinder, który relacjonował między innymi bieg po złoto Ireny Szewińskiej, która w 1968 roku była najlepsza na 200 metrów na igrzyskach w Meksyku.

Historię "Kroniki Sportowej” tworzyli znakomici dziennikarze i sprawozdawcy m.in.: Konrad Gruda, Tadeusz Pyszkowski, Witold Dobrowolski, Bohdan Tomaszewski, Bogdan Tuszyński, Lesław Skinder, Dariusz Szpakowski, Włodzimierz Szaranowicz, Henryk Urbaś, Krzysztof Miklas, Renata Susałko, Bogdan Chruścicki, Marek Rudziński, Jarosław Idzi, Cezary Gurjew, Andrzej Janisz, Tomasz Zimoch, Janusz Sternowski, Maciej Pakulski, Włodzimierz Rezner, Tadeusz Kwaśniak, Marek Solecki, Artur Dyczewski, Krzysztof Klepczyński, Jerzy Góra, Henryk Grzonka, Adam Socha, Adam Tomanek, Marcin Figura, Jacek Fuglewicz, Roman Napłoszek, Marcin Rosengarten, Andrzej Gajda, Bogdan Saternus, Sylwia Urban, Piotr Falkowski, Jerzy Gebert i wielu innych.

"Kronika Sportowa” to część historii polskiego sportu. Audycja ma niepowtarzalny charakter i skupia w sobie niemal wszystkie elementy misji radia publicznego: informacje, relacje na żywo, wywiady i reportaże.

ps

Zobacz więcej na temat: społeczeństwo rocznica
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak