Historia kresowej rodziny z lat 1933-1948

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 08:31
"Moje wspomnienia" to historia zesłanej na Sybir polskiej rodziny, udokumentowana licznymi fotografiami i dokumentami z lat 30. i 40. XX wieku. Zbigniew Zimny jest jednym z laureatów akcji antenowej radiowej Jedynki "Zostań rodzinnym archiwistą".
Audio
  • Wspomnienia Zbigniewa Zimnego o historii jego rodziny (Sygnały dnia/Jedynka)
Na plaży Poniatówka nad Wisłą w Warszawie, dwudziestolecie międzywojenne
Na plaży Poniatówka nad Wisłą w Warszawie, dwudziestolecie międzywojenneFoto: ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy

Historia została sporządzona na podstawie dokumentów, wspomnień i fotografii zebranych wśród członków rodziny. Dotyczy dziejów rodu zamieszkującego przed II wojną światową okolice Równego na Wołyniu. Poprzedzona jest opisem genealogii rodziny sięgającej XIV-wiecznego rodu Łosiów herbu Dąbrowa. Zawiera wnikliwy opis pobytu rodziny na Syberii w Kara-gudze, Czystowsoje i Karagużance. Autor dodał interesujące wspomnienia z pobytu na Syberii swojej siostry Janiny.

/

Wśród pamiątek jest relikwia - obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który towarzyszył rodzinie w latach 1940-1946, podczas zsyłki.

Pan Zbigniew Zimny ze Zbąszynia ma ponad 80 lat. Kilka lat temu napisał historię klubu żeglarskiego, którego jest członkiem. Po wydaniu książki rodzina i znajomi namówili go do spisania dziejów swojej rodziny. Tak rozpoczęła się przygoda z szukaniem i opracowywaniem pamiątek związanych z rodziną Łosiów. Część dokumentów przekazała mu matka. To, jak sam mówi, najcenniejsze dokumenty rodzinne: akt urodzenia rodziców, akt małżeństwa czy też dokumenty repatriacyjne.Wspomnień Zbigniewa Zimnego wysłuchała Marzena Wróbel-Szała z Polskiego Radia Zachód w Zielonej Górze.

Więcej o naszej akcji oraz audycje o archiwach rodzinnych znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>

/

(ag)

Czytaj także

Genealogia rodu Radziwiłłów. Ich mityczni przodkowie pochodzą spod Troi

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 13:26
574 metry bieżące archiwów rodzinnych i rodowych posiada Archiwum Narodowe w Krakowie. Wśród nich między innymi Radziwiłłów, Sanguszków, Potockich i Lanckorońskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zostań rodzinnym archiwistą". Znamy laureatów konkursu!

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 08:44
- Nagrodzone zostały prace, które w pełni obrazują możliwości archiwów rodzinnych. Oprócz fotografii są tam również materiały pamiętnikarskie, wspomnienia, przeróżne dokumenty, a nawet zdjęcia nagrobków i odznaczeń - mówił w Jedynce dr Grzegorz Welik, dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ratować siebie, a zaraz potem archiwum". Poznaj wartość rodzinnych pamiątek

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 09:49
Prezentujemy pierwsze z archiwów rodzinnych nagrodzonych w ramach akcji "Zostań rodzinnym archiwistą", którą radiowa Jedynka przygotowała wraz z Archiwami Państwowymi.
rozwiń zwiń