Rodzinne archiwum: dwa wieki, kilka pokoleń, jeden los

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 11:05
- Jestem dumny, że wywodzę się z takiej rodziny. Cieszę się, że moja ślubna tego doczyniła - powiedział pan Stanisław Seweryn Romanowski, którego żona Maria spisała dzieje jego rodu.
Audio
  • "Tryptyk czcionką malowany". Dzieje rodziny Romanowskich (Jedynka/Sygnały dnia)
Na wsi, 1933 rok. Fotografia ze zbiorów rodzinnych Marii Romanowskiej
Na wsi, 1933 rok. Fotografia ze zbiorów rodzinnych Marii RomanowskiejFoto: Fotografia ze zbiorów rodzinnych Marii Romanowskiej

Maria Romanowska znalazła się w gronie laureatów akcji Jedynki "Zostań rodzinnym archiwistą". Dzieje rodziny swojego męża opisała w "Tryptyku czcionką malowanym".

- Namawiałam męża, żeby zaczął pisać, ale on nie był chętny. Nie chciał przeżywać jeszcze raz. Zaczęłam szukać. Wyciągnęłam papiery i zdjęcia. Jest w nich dowód osobisty z 1917 roku, zdjęcie ślubne z ok. 1908 roku. Postanowiłam zachować te dokumenty wplatając je w opowieść, jak to było - powiedziała.

Tryptyk to opowieść o kilku pokoleniach rodziny pani Marii, których  dzieje kształtują wojny, powstania, zsyłki i tułaczki. Tułaczka przypadła ojcu pana Stanisława, który po interweniowaniu na Kresach Wschodnich trafił do armii gen. Andersa. Zginął we Włoszech. Swojego syna znał tylko ze zdjęcia.

Zapraszamy do wysłuchania wspomnień Marii i Stanisława Romanowskich, które zebrał Robert Erdmann z Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. 

Pięć nagrodzonych archiwów w ramach akcji "Zostań rodzinnym archiwistą" zostanie opisanych w specjalnej publikacji. Finał akcji antenowej odbędzie się 26 października, w przeddzień Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego. Wtedy także poznamy więcej szczegółów na temat planowanego wydawnictwa.

Więcej informacji o naszej akcji oraz audycje o archiwach rodzinnych znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>

tj

Czytaj także

Zostań archiwistą. Nawet stare rachunki są ważne

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 09:41
Kapsułę czasu zakopaną niedaleko Teatru Polskiego w Szczecinie odkryli kilka dni temu robotnicy remontujący jeden z budynków. W metalowej tubie znaleziono dokumenty oraz pieniądze ukryte prawdopodobnie pod koniec XIX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel, aby nie podejmować decyzji w imieniu przyszłych pokoleń!

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 14:56
Elektronika zmienia nasze życie. Coraz rzadziej ludzie piszą listy czy pamiętniki, rzadko robi się tradycyjne zdjęcia. Co w takim razie pozostanie po nas dla przyszłych pokoleń, jeśli wyrzucimy nawet te - coraz mniej liczne - rodzinne pamiatki, które jeszcze mamy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Genealogia rodu Radziwiłłów. Ich mityczni przodkowie pochodzą spod Troi

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 13:26
574 metry bieżące archiwów rodzinnych i rodowych posiada Archiwum Narodowe w Krakowie. Wśród nich między innymi Radziwiłłów, Sanguszków, Potockich i Lanckorońskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zostań rodzinnym archiwistą". Znamy laureatów konkursu!

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 08:44
- Nagrodzone zostały prace, które w pełni obrazują możliwości archiwów rodzinnych. Oprócz fotografii są tam również materiały pamiętnikarskie, wspomnienia, przeróżne dokumenty, a nawet zdjęcia nagrobków i odznaczeń - mówił w Jedynce dr Grzegorz Welik, dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ratować siebie, a zaraz potem archiwum". Poznaj wartość rodzinnych pamiątek

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 09:49
Prezentujemy pierwsze z archiwów rodzinnych nagrodzonych w ramach akcji "Zostań rodzinnym archiwistą", którą radiowa Jedynka przygotowała wraz z Archiwami Państwowymi.
rozwiń zwiń