Rodzinne archiwum: świadectwo epoki z Żoliborzem w tle

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 14:04
- Długo czułam, że czegoś mi brakuje. Interesowało mnie wiele rzeczy, ale brakowało mi tego jednego elementu. Tym elementem okazało się opracowywanie materiałów, które zostały po moich przodkach - mówi Anita Golańska, czwarta z laureatów wspólnej akcji Jedynki i archiwów państwowych "Zostań rodzinnym archiwistą".
Audio
  • "Harmonia w chaosie". Historia rodziny z warszawskiego Żoliborza (Jedynka/Sygnały dnia)
Nela Tomczuk - Wojnarowska, autorka pamiętników, dzienników i ocalonych wspomnień z przedwojennej Warszawy wraz z rodzeństwem. Warszawa - Marymont, lata 20. i 40. XX wieku
Nela Tomczuk - Wojnarowska, autorka pamiętników, dzienników i ocalonych wspomnień z przedwojennej Warszawy wraz z rodzeństwem. Warszawa - Marymont, lata 20. i 40. XX wiekuFoto: Anita Golańska

Na podstawie pamiętników babci i pamiątek rodzinnych Anita Golańska spisała dzieje rodziny. W trzech rozdziałach "Harmonia w chaosie" opisuje przedwojenne życie elity na warszawskim Żoliborzu, czasy wojny i czasy PRL-u.

- Nazwa "Harmonia w chaosie" wzięła się stąd, że tych materiałów z dziejów rodziny była przytłaczająco dużo. Czułam, że mam potrzebę, żeby się tym zająć i to uporządkować. Z tej nieskończonej liczby kartek, które prowadzą do kolejnych materiałów, do dziś spisałam około 200 stron. To jednak dopiero początek mojej pracy - zaznacza Anita Golańska.

Pięć nagrodzonych archiwów w ramach akcji "Zostań rodzinnym archiwistą" zostanie opisanych w specjalnej publikacji. Finał akcji antenowej odbędzie się 26 października, w przeddzień Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego. Wtedy także poznamy więcej szczegółów na temat planowanego wydawnictwa.

Więcej informacji o naszej akcji oraz audycje o archiwach rodzinnych znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>

Z Anitą Golańską i jej siostrą Laurą rozmawiała Dorota Świerczyńska.

pg

Czytaj także

"Ratować siebie, a zaraz potem archiwum". Poznaj wartość rodzinnych pamiątek

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 09:49
Prezentujemy pierwsze z archiwów rodzinnych nagrodzonych w ramach akcji "Zostań rodzinnym archiwistą", którą radiowa Jedynka przygotowała wraz z Archiwami Państwowymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia kresowej rodziny z lat 1933-1948

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 08:31
"Moje wspomnienia" to historia zesłanej na Sybir polskiej rodziny, udokumentowana licznymi fotografiami i dokumentami z lat 30. i 40. XX wieku. Zbigniew Zimny jest jednym z laureatów akcji antenowej radiowej Jedynki "Zostań rodzinnym archiwistą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzinne archiwum: dwa wieki, kilka pokoleń, jeden los

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 11:05
- Jestem dumny, że wywodzę się z takiej rodziny. Cieszę się, że moja ślubna tego doczyniła - powiedział pan Stanisław Seweryn Romanowski, którego żona Maria spisała dzieje jego rodu.
rozwiń zwiń