Honor. Kiedyś rozumiano to słowo inaczej

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 10:07
W gronie laureatów akcji Jedynki i archiwów Państwowych "Zostań rodzinnym archiwistą" znalazła się pani Aldona Młynarczuk z Przeworska. Na podstawie zebranych i zachowanych dokumentów rodzinnych napisała historię rodu Topolnickich herbu Sas.
Audio
  • Archiwum rodu Topolnickich Herbu Sas (Sygnały dnia/Jedynka)
Eugeniusz Topolnicki, sędzia Sądu Powiatowego w Tłumaczu
Eugeniusz Topolnicki, sędzia Sądu Powiatowego w TłumaczuFoto: archiwum rodu Topolnickich herbu Sas

Pani Aldona dostała rodzinne dokumenty z prośbą o ich posegregowanie. Po zapoznaniu sie z nimi uznała, że posegregowanie to za mało. I postanowiła je opracować.

Wśród przekazanych jej przez rodzinę do posegregowania dokumentów znalazł się list od Eugeniusza Topolnickiego, który był sędzią i popełnił w 1916 roku samobójstwo. Motywy przedstawił w liście. - Ten list było bardzo trudno odczytać. On ma kilka kartek zapisanych ołówkiem - mówi Aldona Młynarczuk.
Według niej, motywy samobójstwa są dla dzisiejszego pokolenia niezrozumiałe. - To jest honor i nieumiejętność poradzenia sobie ze skutkami podjęcia niewłaściwej decyzji jako sędzia - wyjaśnia.
Z Aldoną Młynarczuk rozmawiała Monika Domino z Polskiego Radia Rzeszów.
(ag)

Stanisława
Stanisława Topolnicka z synem Adamem i dziećmi z sąsiedztwa. Wiedeń 1915 r

 

Pięć nagrodzonych archiwów w ramach akcji "Zostań rodzinnym archiwistą" zostanie opisanych w specjalnej publikacji. Finał akcji antenowej odbędzie się 26 października, w przeddzień Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego. Wtedy także poznamy więcej szczegółów na temat planowanego wydawnictwa.

Więcej informacji o naszej akcji oraz audycje o archiwach rodzinnych znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>

(ag)

Czytaj także

"Ratować siebie, a zaraz potem archiwum". Poznaj wartość rodzinnych pamiątek

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 09:49
Prezentujemy pierwsze z archiwów rodzinnych nagrodzonych w ramach akcji "Zostań rodzinnym archiwistą", którą radiowa Jedynka przygotowała wraz z Archiwami Państwowymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzinne archiwum: dwa wieki, kilka pokoleń, jeden los

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 11:05
- Jestem dumny, że wywodzę się z takiej rodziny. Cieszę się, że moja ślubna tego doczyniła - powiedział pan Stanisław Seweryn Romanowski, którego żona Maria spisała dzieje jego rodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzinne archiwum: świadectwo epoki z Żoliborzem w tle

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 14:04
- Długo czułam, że czegoś mi brakuje. Interesowało mnie wiele rzeczy, ale brakowało mi tego jednego elementu. Tym elementem okazało się opracowywanie materiałów, które zostały po moich przodkach - mówi Anita Golańska, czwarta z laureatów wspólnej akcji Jedynki i archiwów państwowych "Zostań rodzinnym archiwistą".
rozwiń zwiń