Od skarg na jadłospisy po...gwałty, czyli czym żyły kobiety Stoczni Gdańskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 10:00
- Ja byłam fizyczną, sprzątałam na statkach jak spawacze spawali. Jak on spawał, to nie miał czasu tego zamiatać... - wspominała była pracowniczka Stoczni Gdańskiej. Cztery młode kobiety - inicjatorki projektu "Metropolitanki" - zebrały kilkadziesiąt podobnych relacji. Celem jest zachowanie pamięci o byłych pracowniczkach kolebki Solidarności.
Audio
  • Reportaż Grażyny Wielowieyskiej "Metropolitanka” (Reportaż w radiowej Jedynce/Jedynka)
Stoczniowe dźwigi
Stoczniowe dźwigiFoto: Nemo/Wikipedia

Bliski już jest moment, gdy Stocznia Gdańska zmieni się w Młode Miasto z centrum handlowym i apartamentowcami. Zostanie tylko monumentalne Europejskie Centrum Solidarności z historią  "zamkniętą" w szklanych gablotach.

Czwórka młodych kobiet działających w Stowarzyszeniu Arteria nie mogła się z tym pogodzić. Tak powstała "Metropolitanka” - projekt stworzenia tras spacerowych po stoczni i audio przewodnika opisującego historie kobiet w niej pracujących.

Sierpień 1980 - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Autorki dokumentowały wszystko, czego nie znajdziemy w podręcznikach. Od skarg na jadłospisy, po informacje o skrzętnie tuszowanych gwałtach na pracownicach. Gdańszczanki zebrały też kilkadziesiąt wywiadów przeprowadzonych z "kobietami stoczni". W audioprzewodniku można posłuchać ich specyficznego języka, żartów, osobistych wspomnień.

Historia najnowsza Polski – słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu "Metropolitanka" - Grażyny Wielowieyskiej.

Reportaż w radiowej Jedynce >>>

tj, pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Obcy, choć nasi. Co dalej z Polakami ze Wschodu?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 03:21
- Wobec tych Polaków, a jest ich wielu, mamy szczególną powinność - mówi Jacek Junosza-Kisielewski. Kto powinien pomagać Polakom ze Wschodu? Dlaczego udzielane im wsparcie jest tak małe?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohater, z którego zrobiono zdrajcę. Ostatni cichociemny

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 03:22
60 lat temu stracono Dionizego Sosnowskiego. W pokazowym procesie uczyniono z niego "szpiega, który wysługiwał się Amerykanom". Po wielu latach został odznaczony przez Stany Zjednoczone medalem pośmiertnym za "służbę, honor, bohaterstwo i poświęcenie". Odsłaniamy nieznaną historię ostatniego cichociemnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oni mogą nam zabrać życie, ale nigdy nie zabiorą wolności"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 03:57
- To szokujące, co widziałem. Policja biła z taką złością aż do momentu, gdy ktoś się nie ruszał - mówi Dymytro, który uczestniczy w protestach na Majdanie. Jak dodaje, Ukraińcy są już tak zmęczeni rządem i sytuacją w kraju, że jest im wszystko jedno. A jak człowiekowi wszystko jedno, to nie można go zastraszyć.
rozwiń zwiń