Człowiek i góra - pole świadomości zawężone do dwóch kroków

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 18:52
27 października 2012 w szwajcarskich Alpach wydarzyła się tragedia. W wyprawie na czterotysięcznik Piz Bernina wzięło udział dwóch wspinaczy: Krystian Dziurok z Rybnika i sławny himalaista Adam Bielecki. Ze szczytu zszedł tylko Bielecki, Dziurok zginął.
Audio
Adam Bielecki, Artur Małek i Tomasz Kowalski
Adam Bielecki, Artur Małek i Tomasz KowalskiFoto: Maciej Berbeka/polskihimalaizmzimowy.pl/mat. do pobrania

Ta wyprawa bezpośrednio poprzedziła wejście na Broad Peak - ośmiotysięcznik w Karakorum w marcu 2013 roku. Tam także wydarzyła się tragedia, zginęli Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski, zszedł Artur Małek i Adam Bielecki.

Zobacz serwis specjalny: WYPRAWA NA BROAD PEAK>>>

O wyprawie na Broad Peak zrobiło się głośno. Polski Związek Alpinizmu powołał specjalną komisję złożoną z wybitnych  wspinaczy, która przygotowała raport na temat wydarzeń na Broad Peaku. To sprawa bez precedensu w historii himalaizmu w ogóle. Raport okazał się miażdżący dla Adama Bieleckiego, którego oskarżono o nieetyczne zachowania w górach i porzucanie partnerów. Przypomniano inne, liczne wyprawy, w czasie których zachowanie Adama Bieleckiego także było niezrozumiałe i podejrzane. W reportażu on sam mówi "mam tylko 30 lat i jeśli tyle osób wokół mnie zginęło, to ktoś może pomyśleć, że coś ze mną jest nie tak."
Co tak naprawdę wydarzyło się w czasie tych wypraw? Czy w wysokich górach etyczne zachowania są w ogóle możliwe? Czy w dzisiejszych czasach chodzi tylko o bicie rekordów w górach, a wszystko inne: etyka, solidarność, "braterstwo liny” to już tylko mit i piękna legenda?

Etos himalaizmu - debata radiowej Jedynki >>>

Sprawa nie jest zakończona. Niedawno w sprawie wydarzeń na Broad Peak i Piz Bernina wszczęto dwa śledztwa: jedno w prokuraturze rejonowej w Krakowie, drugie w Rybniku.

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu Anny Sekudewicz "Człowiek i góra". Realizacji dźwięku Jacek Kurkowski.

(asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Masz pomysł na wyprawę? Oni znajdą dla ciebie pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 05:48
- Chcemy pomagać ludziom w spełnianiu marzeń i przez czyny pielęgnować pamięć o Piotrku - opowiada Olga Morawska, pomysłodawczyni Memoriału Piotra Morawskiego "Miej odwagę". Inicjatywa wspiera finansowo podróżnicze projekty młodych ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprawa na Kanczendzongę. Lawina nie powstrzymała Bieleckiego - Polak rusza dalej

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 17:56
Adam Bielecki szykuje się na pokonanie kolejnego odcinka w drodze na szczyt Kanczendzongi. Polski himalaista będzie starał się dotrzeć na wysokość 7500 metrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Etos himalaizmu? "Nikt nie ma gwarancji, jak się zachowa w sytuacji ekstremalnej"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 13:10
Historyk i alpinista prof. Andrzej Paczkowski uważa, że - podobnie jak w innych sportach - wybudowano ludziom gór kapliczkę, są oni postrzegani jako wyjątkowi, wspaniali. - Przesadzamy - mówi podczas debaty w Jedynce. Rozmowie towarzyszy reportaż z udziałem Adama Bieleckiego, uczestnika wyprawy na Broad Peak.
rozwiń zwiń